Історія створення Діда Мороза. Чому він раніше крав дітей

Чи знаєте ви, що образ Діда Мороза з’явився насправді лише в часи Радянського Союзу?

У східнослов’янській міфології Мороз – це дід низенького росту, з довгою сивою бородою, що бігає по полях і стуком викликає тріскучі морози. Але це зовсім не той Дід, про якого всі говорять зараз. Образ Діда Мороза був трохи вкрадений з образу Святояго Миколая. Але давайте розберемося, що це був за персонаж такий - Дід Мороз.

Стародавній Дід Мороз, згідно слов’янських язичницьких міфів, мешкає у крижаній хатинці в країні мертвих, куди можна було потрапити, пройшовши через колодязь (до речі, саме такий перехід описаний в деяких народних російських казках, якщо пам’ятаєте).

Насправді, Дід Мороз - язичницький персонаж. І зовсім не добрий. Він є уособленнямбога Смерті, який приходить взимку. Зі свого великого мішка він не дістає подарунки, а навпаки, ховає туди людей. Із Новим роком і Дідом Морозом пов’язаний і Сатурн, точніше, його символ – коса. Остання пізніше трансформується у незмінний атрибут смерті.

Насправді ж це символ жнив, підведення підсумку, кінця одного періоду і початку наступного. Жнець підкошує людей у період голодного і холодного періоду року, який виявлявся смертельним у випадку поганого врожаю, і ховає людей у свій мішок. Для давніх людей зима була періодом смерті, голоду та холоду.

Древніх богів потрібно було задобрювати. Як вважають дослідники, в містеріях друїдів був присутній жрець, який приносив жертву богам. В жертву приносилася невинна дівчина, яку прив’язували на морозі до дерева, де вона і замерзала. Якщо жертва виживала, то це свідчило про те, що богам не до вподоби така жертва, після чого до дерева прив’язувалася інша юнка. Так і з’явилася відома нам усім Снігуронька.

Проте з часом, як це часто буває, все стало «з ніг на голову», і під впливом православних традицій Дід Мороз подобрішав і став уже сам обдаровувати діточок. Збірний образ Діда Мороза побудований за мотивами агіографії Святого Миколая, а також описів давньослов’янських божеств Позвизда, Зимника і Корочуна, російських народних казках, фольклорі, російській літературі.