Інформаційна реінтеграція Донбасу: що вдалося зробити, а що – ні

Більшість жителів  прифронтових територій перебувають сьогодні в інформаційному вакуумі. Мало хто з них може дивитись  українські телевізійні канали, чути українське радіо, читати українські газети. Інформація ж з  російських і сепаратистських ЗМІ доходить швидше і навʼязливіше.  Такі думки озвучували учасники фокус-груп під час опитування, що його провів  Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва серед жителів населених територій, розташованих вздовж лінії розмежування.  Обговорити ці результати  під час круглого столу «Прифронтовий Донбас: інформаційні виклики та як на них реагувати державі, ЗМІ та громадськості»   експерти  запросили  державних службовців, аби увиразнити   запити громадян на  інформацію,  артикулювати «плюси» й «мінуси» процесу інформаційної реінтеграції Донбасу  і разом накреслити подальший план дій.   

Як зазначила директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна, реінтеграція – це не тільки відвоювання території, це боротьба за людей – за  їхні душі та розум. Соціолог зауважила, що  у свідомості жителів прифронтових територій поєднуються надзвичайно різні речі – різне ставлення до військових дій, суперечливі думки щодо того, хто винен у конфлікті. «І якщо ми вважаємо, що Донбас – це Україна, а лише так ми його сприймаємо, то сьогодні нам необхідно працювати з людьми, – пояснила Ірина Бекешкіна. –  А  що це можливо, доводить досвід звільнених територій: там ми теж проводили опитування, і якщо спочатку відповіді були одні, то тепер інші, більш проукраїнські. Звичайно, там свої складнощі і проблеми, але свідомість змінюється: ментальність Донецької та Луганської областей сьогодні вже не така монолітна як раніше, вона вже дуже розколота, і українські ЗМІ теж зробили свій внесок у це».

IMG_9593.jpg

Однак доступ до українського продукту сьогодні має обмежена кількість людей, які живуть у прифронтовій зоні. Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціатив» Марія Золкіна змалювала ситуацію, ґрунтуючись на даних опитування: «Люди переважно повністю позбавлені українського інформаційного продукту. Українські телеканали  мають тільки ті громадяни, у кого є супутникова антена. Краща ситуація з радіо, але на інформацію з нього покладається менша частина громадян. Претензія до друкованих ЗМІ – елементарно немає точок розповсюдження, кореспонденція приходить з великим запізненням. Запит є, але можливості немає. На жаль, в інформаційному полі багато значать чутки, а це погане тло, оскільки в міксі з інформацією з російських і сепаратистських ЗМІ це стає вибухонебезпечним: так будуються маніпуляції і недовіра до українських медіа».

Марія Золкіна каже, що будувати діалог з тамтешнім населенням треба навколо гуманітарних і соціальних питань. «Людей цікавить питання облаштування їхнього процесу життєдіяльності. Це абсолютно весь спектр комунальних питань, транспортна інфраструктура, робота конкретних державних служб, нові правила роботи соціальних служб, тарифи. Тобто все те, з чим родини кожного дня чи місяця стикаються, але при цьому мають недостатньо інформації», – наголосила політичний аналітик.

За її словами, у фокус-групах була частина дуже активних людей, які давали багато рекомендацій місцевій і центральній владі, на підставі яких розроблено Аналітичну записку «Інформаційна ситуація в прифронтових районах: діагностика ризиків та шляхи їх подолання» для органів, які ухвалюють рішення.

 «Вони наголошували на тому, що хочуть бачити перспективи розвитку їхньої громади. І це порада, як спілкуватися з населенням в таких умовах, – на ті теми, які привертають їхню увагу. Наприклад, люди не знають, за якими правилами будуть жити в об'єднаних громадах, за якими правилами будуть контролювати землю, яка належить громаді. Це елементарні речі, не висока політика. Але таким чином можна будувати довіру і з гуманітарних, соціальних питань розвивати діалог з місцевим населенням... Це ключ до спілкування», – переконана Марія Золкіна.  

IMG_9633.jpg

На важливості друкованих ЗМІ наголосив Сергій Гармаш,  головний редактор порталу «Остров», який так само брав участь у напрацюванні рекомендацій щодо інформаційної реінтеграції Донбасу. Тільки у цих медіа має містися уся інформація про роботу місцевої влади, зокрема і критична, наполягає експерт. «Цього, як показав контент-аналіз донецької обласної газети, немає, – каже Сергій Гармаш. – А звідси й низька довіра до влади, адже люди самі бачать, що їй вдалося, а що – ні».

Не може збагнути він і те, чому в бюджет не закладено коштів для встановлення телевежі у Покровську, про яку йдеться вже два роки, адже телевежа, поблизу  Словʼянська,  не доносить сигналу до окупованої території. «Чому  Міністерство інформаційної політики не бʼє на сполох і не порушує важливість цього питання, не лобіює за підтримки громадянського суспільства виділення цих коштів  на вежу?», – обурюється Сергій Гармаш.

IMG_9668.jpg

Із ним  погоджується Діана Дуцик, виконавчий директор ГО «Детектор Медіа», одна із співавторів  аналітичної записки. «Мене  дивує,  як ані Міністерство інформаційної політики, ані Концерн з радіомовлення, радіозв’язку та телебачення  взагалі навіть не додумалися  додати в бюджет ні минулого року, ні цього року кошти на цю інфраструктуру. Це просто свідчить про те, що в нас відбувається з інформаційною політикою держави, як до неї ставляться в цій країні».

Інформаційна політика в  умовах війни має два компоненти, каже експерткиня. Це – комунікація влади, і  те, як журналісти інтерпретують ті меседжі, які йдуть від влади. «Отут якраз і спостерігаємо великі провали, – наголосила  виконавчий директор ГО «Детектор Медіа», – Комунікацію влада різних  рівнів – і центральних, і регіональних – з  питань   Донбасу здійснює погано. Це факт. Багато інформації не доходить до людей. Особливо тієї, яку влада розцінює, як таку, що може мати якісь  репутаційні ризики. Вона її  не подає, бо не знає, як подавати. Або не хоче подавати, бо боїться»

Діана Дуцик вважає, що за два роки війни владі пора було б навчитися, як правильно комікувати проблемні питання. Бо саме від цього залежить інтеграція тих людей, які там живуть і які вагаються. «Ця інформаційна інтеграція має бути дуже делікатною. Не можна нав’язувати  речі радикальним шляхом. М’якими кроками ми маємо повернути цих людей і переконати, що Україна про них дбає».

 IMG_9706.jpg

Роман Шутов, також співавтор Аналітичної записки, програмний директор ГО «Детектор Медіа»,  нагадав учасникам дискусії,  що за два роки додалося ще два  міністерства,  відповідальних за комунікацію. Але це не полегшило вирішення проблем, а навпаки – функції відомств перетинаються, не узгоджуються між собою.  «До кого наші рекомендації? – запитує експерт. – Якщо ми говоримо про  відновлення мовлення, хто зараз займається відновленням мовлення на Донбасі? МінТОТ, Мінінформполітики чи Нацрада? Тобто зараз різні інституції до цього залучені, і хто крайній і безпосередній  відповідальний, не зрозуміло взагалі. Ось вам і приклад,  хто мав подавати запит на фінансування в бюджет і чому зараз це зробив МінТОТ?».  Комунікація має бути єдина і спільна, переконаний Роман Шутов. 

IMG_9716.jpg

Водночас радник міністра інформполітики України Дмитро Ткаченко повідомив, що  найближчим часом будуть ухвалені  дві стратегії інформаційної реінтеграції окупованих територій Криму і Донбасу.  «Стратегія щодо Донбасу вже готова і найближчим часом ми її хочемо передати на громадські обговорення, – пояснив Дмитро Ткаченко. –  «Дорожні карти» цих документів були прийняті минулого року, вони коротко описують, про що будуть ці документи». Чиновник також поінформував, що 2017 року заплановано спорудити телевежі  в Донецькій і Луганській областях. Кошти на них будуть виділені зі зведеного бюджету. «Для розширення мовлення та ліквідації білих плям у Донецькій області – це між Авдіївкою та Мар’їнкою, в Луганській теж є така пляма – ці питання мають вирішити ці дві вежі. Але насправді вони не вирішать питання якості покриття телевізійним сигналом великих агломерацій на окупованих територіях. Це Горлівка, Донецьк, і це питання досі стоїть дуже гостро», – наголосив сказав радник глави відомства. За його словами, для того щоб поставити вишку, аналогічну тій, що стоїть у Донецьку, потрібно близько 80 млн доларів. «І ці гроші буде надзвичайно складно отримати», –  зуважи Дмитро Ткаченко.

IMG_9726.jpg

Радник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Олеся Цибулько  нагадала, що 11 січня цього року був ухвалений план дій уряду щодо неконтрольованих територій, де також є пункти стосовно інформаційних питань. У планах – відновлення мовлення, забезпечення розповсюдження друкованих видань на контрольних пунктах в’їзду-виїзду,  забезпечення там Wi-Fi,  щоб люди могли мати доступ до інтернету оча б на КПВВ, поки вони стоять там у чергах. «Важливо проводити семінари для ЗМІ щодо зупинення мови ворожнечі. Бо якщо відновимо транслювання, що ми будемо показувати: блокаду цих територій, мовний закон? Це тільки погіршуватиме ситуацію. Ми виступаємо за м’яку силу», – акцентувала Олеся Цибулько.

IMG_9752.jpg

Олександр Ободович,  в.о. начальника управління телебачення і радіомовлення Держтелерадіо України, поінформував, що  рішення стосовно присвоєння частотного ресурсу і  видачі тимчасових дозволів на мовлення  протягом 2016 року ухвалювалися  активно. На території проведення АТО сьогодні  філії Національної телекомпанії України мають 17 частотних присвоєнь для теле- і радіомовлення у Донецькій області і  17 у – Луганській області. Порівняно  з 2015 роком ця цифра зросла у 2016-му на 30–40%.

Протягом 2016 року, згідно з тимчасовими дозволами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення,  місцевий регіональний канал «До тебе» (донецька філія суспільного мовника) покриває передачами міста Світлодарськ, Краматорськ, Курахово, Волноваху і в цифровому форматі ще в 5 населених пунктах. Протягом 2016 року введено в дію передавачі в Покровську на  27-му каналі, смт Очеретине, Єлизаветівка, Маріуполь. А для поширення програм радіо ФМ-передавачі ввімкнені і працюють у Волновасі, Бахмуті, Мар’янці, Авдієвці, Маріуполі, Краматорську, Селідовому та Щасті.

У Луганській  області залишається  проблема  в Станиці  Луганській.  2016 року там  на ФМ-частоті  80,3  МГц відновлено роботу державного суспільного радіо «Пульс». Але  телесигнал потрапляє у зону так званого «глушіння», відтак це питання потребує вирішення.

Олександр Ободович  каже,  що загалом  у багатьох населених пунктах  Донецької і Луганської областей мовлення відновлено. Проте спілкуючись з місцевим населенням,    розумієш, що попри наявність аналогового та  цифрового сигналу, вони все одно на  ефірну антену приймають більше сепаратистських або  російських каналів. «Бо вони мовлять з Донецької вежі, яка заввишки 360 метрів, тому її зона покриття більша, – пояснює Олександр Ободович. – В  цьому аспекті важливою  має бути допомога  –  місцевої влади у співпраці з волонтерами – в наданні роз’яснень громадянам з приводу переналаштувань антен в бік передавачів українського сигналу, як аналогового, так і цифрового».

IMG_9804.jpg

Петро Бурковський, керівник відділу розвитку політичної системи Національного інституту стратегічних досліджень, пропонує достукатися до премʼєра напряму  і гнучко пояснити,  що люди, які проживають на прифронтових територіях –  звільнених і окупованих, –  потенційні  виборці, і що певні дії або певні гроші, які будуть спрямовані на переагітацію,  послугують в тому числі і політичним  інтересам його команди.  «Може, в такому разі  знайдеться політична воля, щоб переконати Мінфін вчасно знайти гроші і  перерахувати на розбудову   інфраструктури?», – міркує  експерт.

 А трансляцію російських каналів, де іде пропаганда  з метою  підриву  обороноздатності країни й морального духу населення,  просто треба блокувати. «Зробити це треба  офіційно,  знайти  на це   кошти,  закупити всі ці технічні засоби і діяти», – каже Петро Бурковський.  Не слід забувати й про депутатів-мажоритарників, радить експерт: «Є цілий ряд людей із цих територій,  і виконавча влада могла б знайти аргументи  до  мажоритарників, щоб вони взяли  посильну участь у тому,  і щоб преса роздавалася правильна, і щоб  люди  на правильній стороні  антени ставили».IMG_9820.jpg

Валентин Краснопьоров,  координатор проекту «Сильні громади» Центру UA, бачить такі три зони інформаційного впливу  на  прифронтових територіях:  це прифронтові території, яких українські канали не досягають узагалі  і  де діє лише російське  телебачення (Станиця Луганська, Авдіївка, Торецьк інші міста); 30-кілометрова зона  від лінії фронту, де  діють і українські канали, і російські  (Селідове, Новогродівка); і 40-кілометрова та далі, де  можна використовувати супутникове телебачення  або інтернет, а тому там теж дуже багато російських каналів. 

«Спільне між  цими територіями те, що якщо людина захоче подивитися російські канали і обрати собі цивілізаційну форму, яка їй ближча,  то вона зробить це у будь-який спосіб», – пояснює експерт.  Боротися із цим  він  радить лише контентом. «Саме через місцеву проблематику  найкраще можна заохотити дивитися українські канали. Це наша перевага. Російська агітаційна машина не може тут діяти, її представники не можуть приїхати сюди і розкривати місцеву проблематику… І повірте,  люди це дивляться,  особливо люди поважного віку. Є попит на  інформацію щодо субсидій,   щодо роботи ЦНАПів,  щодо легкості відкриття бізнесу, таких програм має бути багато», – вважає Валентин Краснопьоров.

IMG_9893.jpg

Із ним погоджується  головний редактор Громадського телебачення Донбасу Олексій Мацука.  «В першу чергу маємо давати на Донбас гуманітарний блок питань: які можливості існують для виживання людей на цих територіях. І вже десь на десятий рядок ставити політичні питання, тому що політичні питання ведуть лише до напруження, до зростання токсичності контенту, до мови ворожнечі», – наголосив журналіст. Він також поінформував, що цього року в червні у Краматорську відбудеться третій «Донбас медіа-форум», який збере 300–350 журналістів з Донбасу, в тому числі з непідконтрольних територій. 

IMG_9958.jpg

Експерт Інституту економіки та прогнозування НАН України Олена Снігова зауважила, що при визначенні перспектив, слід згадати як формувалася ментальність жителів  Донбасу в радянські часи: акцент ставився на добробуті, економічному зростанні. Тому будуючи діалог з жителями цих територій, слід обирати такі меседжі та втілювати їх у життя. Насамперед, ідеться про розбудову промисловості. Щодо закону про статус української мови, то, на думку аналітиків, слід бути гнучкими.

IMG_9836.jpg

«Російську мову можна використовувати в українських інтересах, – вважає голова правління Центру прикладних перспективних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. – Зараз якщо заговорити про те, що нам потрібна гнучкість, на тобі посталять тавро запроданця. Але примітивна пропаганда на цих територіях тільки нашкодить – так само, як брати порядок денний для України і транслювати туди, не враховуючи специфіки регіону та актуальності. На інформаційний контент треба впливати навіть технологічно. Одну інформацію подавати для прифронтових територій, іншу – для окупованих. Важливо і контент, і те як його подавати… Я вважаю, що закон про державний статус української мови приймати треба, але  паралельно з законом про статус мов національних меншин».

IMG_9677.jpg

 Захід проведено в межах «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яка реалізується Міжнародним Фондом  «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

IMG_9625.jpg

IMG_9637.jpg
IMG_9719.jpg
IMG_9554.jpg
IMG_9734.jpg
IMG_9896.jpg
IMG_98741.jpg
IMG_9695.jpg
IMG_9947.jpg IMG_9636.jpg
IMG_9754.jpg
IMG_9619.jpg
Фонд Демократичні ініціативи
Бекешкіна Краснопьров Донбасс Інформація реінтеграція
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оценка
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
Как мы ранее сообщали, в связи с участием многих гонщиков в Чемпионате Украины по мотокроссу дату проведения гонок в Дружковке, которые должны были состояться сегодня, 26 мая, было решено перенести на 15 июня текущего года. Это связано с тем, что ранее запланированная дата мотокросса в Дружковке – 26 мая – совпала с соревнованиями на национальном чемпионате, поэтому многие сильные спортсмены не смогли бы в этот день выступить у нас. Мотокросс пройдёт на др...
Здоровье
Американские ученые выяснили, что сигареты без фильтра наиболее опасны для здоровья человека. Самыми опасными для здоровья являются сигареты без фильтра. Об этом говорится в новом исследовании, проведенном специалистами из медицинского университета Южной Каролины в США, передает MedicalXpress. Отмечается, у людей, которые курят нефильтрованные сигареты, в два раза повышается риск умереть от рака легких, чем у обычных курильщиков. В целом вероятность смерт...
Политика
России следует вернуть Украине арестованных 24 моряков, задержанных в результате инцидента в Керченском проливе в ноябре 2018 года, и три военных корабля. Такое решение вынес Международный трибунал ООН по морскому праву, сообщает «Интерфакс». Согласно решению трибунала, Москве и Киеву нужно воздерживаться от мер, способных обострить спор по этому инциденту. Также сообщается, что обе стороны должны до 25 июня предоставить суду свои отчеты по событиям в про...
Общество
Центральная избирательная комиссия утвердила календарный план организации и проведения внеочередных парламентских выборов. Они пройдут 21 июля. Подробный календарный план выглядит так: - до 28 мая партии должны представить в ЦИК представления о кандидатурах в состав окружных избирательных комиссий по выборам народных депутатов; - до 31 мая ЦИК обязана провести жеребьевку по включению кандидатур в состав ОИК и создать их; - до 20 июня будет длиться подача д...
Образование
Ответы на вопросы Внешнего независимого оценивания по украинскому языку и литературе появились в сети. Их опубликовали на портале Erudit. ВНО по украинскому языку и литературе прошло в четверг, 23 мая. Данное тестирование является обязательным для всех выпускников школ. При этом сертификат ВНО по украинскому языку и литературе обязательно требуется, чтобы поступить в высшие учебные заведения. Вчера на экзамен не пришли примерно 10 000 учеников. Но если их...
Криминал
Вчера, 24 мая, во время проверки одного из торговых киосков, расположенных на территории поселка Торецкий, полицейские обнаружили, что заведение осуществляет реализацию алкогольных напитков, не имея на это соответствующей лицензии. В результате правоохранители изъяли почти 70 бутылок алкогольной продукции. В отношении правонарушителя составлен административный протокол по ч. 1 ст. 156 «Розничная торговля алкогольными напитками или табачными изделиями без н...
Политика
Международный валютный фонд ожидает парламентских выборов и формирования нового правительства в Украине для обсуждения дальнейшего сотрудничества, однако его миссия в настоящее время ведет конструктивные дискуссии в Киеве о последних событиях и экономической политике, сообщил официальный представитель Фонда Джерри Райс. "Как только правительство будет сформировано, после выборов, мы готовы вернуться к обсуждению нашего дальнейшего сотрудничества", – сказал...
Образование
Сегодня во всех общеобразовательных заведениях Дружковки прозвучали последние звонки. Для младших школьников они стали сигналом к началу летних каникул, ну а старшеклассникам - сигналом к подготовке к экзаменам и выпускному вечеру. В приподнятом настроении и с яркими букетами цветов торопились сегодня утром на торжественную линейку и учащиеся школы №7. Погода выдалась как по заказу - на небе не было ни тучки. Много тёплых и проникновенных слов было сказано...
Общество
С 1 июня 2019 года и в течение всего летнего периода контрольно-проверочные и пропускные мероприятия во всех контрольных пунктах въезда-выезда (КПВВ) в районе проведения операции Объединенных сил будут осуществляться с 06:00 до 20:00. В частности, на летний режим работы будут переведены: КПВВ «Золоте» - дорожный коридор «Стаханов - Золотое - Горное - Лисичанск»; КПВВ «Майорское» - дорожный коридор «Горловка - Бахмут»; КПВВ «Марьинка» - дорожный коридор «До...
Новости по теме
Утверждён подробный график внеочередных парламентских выборов
КПВВ на линии разграничение перейдут на летний режим работы
Против отставки Зеленского: На сайте администрации президента появилась новая петиция
В Україні зібрали підписи за відставку Володимира Зеленського
Дружковка: Мэр поручил рассмотреть вопрос о запрете поборов в школах и детсадах на ближайшей сессии горсовета
В Дружковке сотрудники ЦНАПа проходят обучение для выдачи гражданам ID-карт и загранпаспортов
Дружковка: Спасатели учили школьников действиям при пожаре (ФОТО)
Дружковка: Больше всего проектов Общественного бюджета-2019 касаются сферы образования
В Дружковке глава департамента капстроительства ДонОГА заверил, что реконструкцию Соборной завершат в течение лета
Рой "Непокоренные" из Дружковки успешно выступил на областном этапе военно-патриотической игры "Джура" (ФОТО)