Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів

Напередодні Новорічних свят багато хто задумається про те, щоб відзначити початок Нового Року яскравими салютами. І хоча раніше це було заборонено, зараз люди, не думаючи, готові почати традицію феєрверків заново.

Проте, все це небезпечно і в будь-яку секунду може привести до виникнення пожеж, інших надзвичайних подій. Іноді через власну необачність травмуються і навіть гинуть люди. Особливу небезпеку несуть різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди. Купуючи піротехнічні іграшки, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу. Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів, рахунок тяжкопоранених йде на сотні, а травмованих – на тисячі.

Побутові піротехнічні вироби, які є у вільному продажу, поділяються на 3 класи потенційної небезпеки. До першого класу небезпеки належать хлопавки та бенгальські вогні (небезпечний радіус – 0,5 метра). Їх можна використовувати навіть 10-річним дітям, але під наглядом дорослих. До другого класу небезпеки відносять петарди і так звані фонтани (радіус небезпеки – до 5 метрів). Користуватися ними неповнолітнім до 18 років заборонено. До третього (найнебезпечнішого) класу належать ракети, батареї салютів і римські свічки (радіус небезпечної дії – до 20 метрів). Римська свічка має вставлятися у сніг або у землю не менш, ніж наполовину. Підпалюється з витягнутої руки. Потім треба відбігти на 20 метрів.

Чим небезпечні петарди або феєрверки

Щороку десятки українців страждають від травм, отриманих від невмілого або необережного користування всілякими запальними - у прямому, а не в переносному сенсі - розвагами.

Через необережність також можуть виникнути пожежі, інші види пошкодження майна.

Найчастіше в результаті нещасних випадків, пов'язаних із запусками феєрверків, петард, ракет, салютів відбуваються:

- опіки очей, аж до втрати зору;

- опіки й інші пошкодження кистей рук;

- рвані рани;

- отруєння продуктами горіння.

В останні роки новорічна канонада салютів уже не така популярна. Однак, незважаючи на заборони, багато українців не розлюбили пошуміти, хоча б у новорічну ніч.

Як відбуваються нещасні випадки?

Найчастіше травми й опіки виникають, якщо ракета летить не в ту сторону. Політ салюту досягає 30 метрів у висоту, і якщо на шляху її польоту зустрінеться непередбачена перешкода, наприклад, гілка від дерева, птах, електропровід, - то ракета може кардинально змінити напрямок руху.

Наслідком може бути потрапляння ракети у вікно будинку, що може призвести до виникнення пожежі в житловому приміщенні. Також ракета може впасти назад, а при неправильному використанні і вибухнути на місці, не встигнувши навіть злетіти.

Чим небезпечні петарди?

Петарди - також досить небезпечна іграшка. У ній міститься нехай невеликий, але все ж небезпечний заряд пороху. Іноді він більш потужний, ніж повинен бути або чим ви очікуєте. Результатом запуску такої петарди також бувають травми рук, очей, опіки, псування майна.

Також петарди можуть завдати шкоди органам слуху і навіть нервовій системі. При спрацьовуванні заряду хлопок може вийти настільки гучним, що може:

- пошкодити барабанні перетинки;

- викликати розлад нервової системи;

- викликати безсоння;

- ввести у стан стресу;

- спровокувати напад тахікардії, навіть серцевий напад.

Окрім того, зараз по вулицям часто ходять діти, які бавляться тим, що кидають петарди під ноги пішоходам. Це може призвести не лише до конфлікту, але і до трагічних наслідків. Не забувайте про людей, які досі лякаються вибухів і різких звуків.

Отруєння димом від піротехніки

Вибухи піротехніки зазвичай супроводжує викид безлічі різних газів, а також так званих зважених часток, солей і металів. Вони виділяються в результаті горіння різних хімічних речовин, які додаються виробниками, щоб надати салюту або феєрверку той чи інший колір.

Зокрема, нітрат стронцію надає феєрверку яскраво-червоний колір, алюміній, свинець, цинк із ртуттю - іскристий білий колір, нітрат барію - зелений, а сірчисте олово - синій.

Ці речовини у великій кількості містяться в салютах і феєрверках, виділяючись у процесі горіння. Як наслідок, разом із красивою картинкою людина отримує ще й цілий букет вдихів отруйних газів, адже кожен із цих хімікатів по-своєму шкідливий для організму людини.

Часте вдихання отруйних газів, що виділяються при горінні піротехніки, може викликати:

- інтоксикацію (отруєння) організму;

- напад бронхіальної астми, який може перерости в хронічну форму;

- бронхіт;

- алергічну реакцію (риніт, сльозотеча, набряки обличчя);

- рак легенів;

- загострення захворювань серця.

Алюміній викликає дерматит, а накопичуючись в організмі, здатний викликати розлад роботи нервової системи. Сульфід сурми, що надає вогням іскристість, при горінні є канцерогеном, а солі свинцю отруюють також нирки і кишечник. Нітрат барію, у свою чергу, може викликати отруєння дихальної системи.

Ці, а також багато інших, неназваних тут хімічних речовин, використовувані при виготовленні піротехніки, здатні викликати при вдиханні отруєння та опіки органів дихання.

Що стосується запуску феєрверків, то вчені дізналися - вибухова хвиля, яка утворюється при їх запуску, менш небезпечна і приносить менше шкоди спостерігачам за цим красивим дійством, ніж вдихання найдрібніших частинок тих вибухових матеріалів, які не згоріли.

Як уникнути нещастя під час запуску піротехніки

Святкування пройде весело і без прикрих наслідків для здоров'я, якщо дотримуватися деяких правил, необхідних при поводженні з піротехнікою.

По-перше, під час проведення феєрверків і запуску ракет і салютів слід триматися з того боку, звідки дме вітер. Це важливо, щоб на глядачів не потрапляв дим, а, отже, і отруйні хімікати, які в ньому містяться.

По-друге, бажано також застосовувати піротехнічні засоби в тих місцях, які розташовані далеко від щільно заселеної місцевості.

По-третє, слід звернути увагу на особливий інструктаж дітей, якщо планується, що вони візьмуть участь у милуванні салютом. Тим більше, вони повинні знати, що і феєрверки, і петарди - не іграшка. Молодшим членам сім'ї потрібно повідомити заздалегідь, що не слід стояти близько від кинутої петарди, категорично забороняється намагатися підняти її з землі й тим більше - кидати в людей.

Найнадійніший спосіб уникнути травм або ускладнень здоров'я при використанні піротехніки - це довіритися професіоналам, а самим при цьому милуватися на багатобарвну красу феєрверку з безпечної відстані.

Правила самостійного використання піротехніки

Якщо ви хочете уникнути трагедій при використанні піротехніки, запам'ятайте такі необхідні правила:

- коли купуєте піротехнічні вироби, звертайте увагу на терміни придатності;

- перевірте, щоб інструкція із застосування була перекладена;

- вироби піротехніки купуйте тільки в заводській упаковці, не прагніть заощадити, купуючи саморобну піротехніку - така "економія" може дорого обійтися;

- зберігайте подібні вироби подалі від нагрівальних приладів, і в місці, яке недоступне для дітей;

- не носіть піротехніку в кишенях, під одягом, вилучену з упаковки;

- не використовуйте піротехніку, яка має відверті дефекти - м'яті, мокрі, що мають тріщини чи інші пошкодження як на корпусі, так і на гніті;

- не намагайтеся розібрати або переробляти подібні вироби;

- ні в якому разі не нахиляйтеся над піротехнічними виробами при їх використанні;

- не намагайтеся повторити запуск салюту, якщо в перший раз згорів гніт або з іншої причини запуск не відбувся.

Як би ви не були впевнені в тому, що знаєте, як запускати феєрверки, кожен раз знову перечитуйте інструкцію, оскільки правила використання продукту можуть змінюватися.

Прочитавши, суворо виконуйте інструкцію, адже від цього залежить безпека вас і ваших близьких.

Пам'ятайте про тих, кого торкнулася війна: чим насправді небезпечні салюти

Окрім того, запускаючи феєрверки, треба пам’ятати про людей, які пам’ятають звуки війни. Для них це окрема стресова ситуація.

Справжня шкода феєрверків, петард і салютів, які активно використовують у новорічну ніч, – не в необдуманій траті грошей. Гучні звуки пострілів завдають реальної шкоди тим, кому довелося воювати чи бути у зоні бойових дій. Вони змушують знову пережити травмуючу ситуацію. А у воїнів із контузією вибухи загострюють хворобу.

Окрім того, феєрверки шкодять і людям із посттравматичним стресовим розладом. А такі є і серед демобілізованих військовослужбовців, і серед внутрішньо переміщених осіб.

Наприклад, у Слов’янську поліція закликає мешканців Слов’янська утриматися від використання піротехнічної продукції.

Слов’янськ Дружківка Костянтинівка новини петарди салют піротехніка небезпека салютів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Освіта
Сьогодні, 13 серпня 2020 року, розпочато прийом електронних заяв на вступ до вишів на бакалавра (наскрізного магістра) після 11 класів. Про це повідомляє Міністерство освіти та науки України. Подання заяв здійснюється онлайн через електронні кабінети на https://ez.osvitavsim.org.ua/ та триватиме до 22 серпня (до 16 серпня для вступників, які проходять творчі конкурси або складають вступні іспити замість ЗНО у виші, але не зробили цього у період з 1 по 12...
Суспільство
Тариф на опалення для користувачів «Донецьктеплокомуненерго» (включаючи мешканців Дружківки теж) з нового опалювального сезону становитиме 1 930,1 гривень за гігакалорію. У порівнянні з минулим сезоном його вартість зросте більш ніж на третину. Нагадаємо, взимку вартість опалення становила 1 433,3 грн/Гкал. Наприкінці липня очільник Донецької області Павло Кириленко підписав відповідне розпорядження про встановлення нових тарифів. Текст цього розпорядження...
Суспільство
Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м.Дружківка розпочав свою роботу у звичайному режимі та запрошує людей похилого віку, осіб з інвалідністю відвідати терцентр, аби детальніше ознайомитися з роботою його відділень та всіма видами послуг. Про це повідомила у соціальній мережі Фейсбук директор територіального центру Ольга Ченцова. У переліку послуг, які можна отримати у терцентрі, є такі: -   соціальні послуги в домаш...
Спорт
Сьогодні, 13 серпня, о 18:30 в місті Дружківка на площі Молодіжній в рамках вільного мультиспортивного простору розпочнеться відкрите тренування з пауерліфтингу представників Дружківської ДЮСШ та спортивного клубу Alex Gym. Для присутніх буде проведено майстер-клас з жиму лежачи, під час якого кожен бажаючий зможе спробувати власні сили та отримати корисні поради від провідних спортсменів Дружківки. Також для всіх бажаючих буде забезпечено вільний доступ д...
Здоров'я
Про оперативну епідеміологічну ситуацію в Дружківці станом на 13 серпня повідомили сьогодні в Дружківський міській раді. Так, за даними міської адміністрації, з початку карантину у місті зареєстровано загалом 19 випадків інфекційної хвороби CОVID-19. Серед захворілих - вісім медичних працівників. За минулу добу нових випадків підозри на гостру респіраторну хворобу CОVID-19 в Дружківці не виявлено. Станом на 13 серпня проведено 970 ПЛР-дослідження пацієнтів...
Влада
Кабінет міністрів на засіданні підтримав законопроєкт про поступове виведення з обігу паспортів-книжок і заміни їх на пластикові карти. Про це повідомляє Міністерство внутрішніх справ. Проєкт закону передбачає наступні терміни дії паспорту: - для осіб у віці від 16 до 25 років — до дня досягнення особою 25-річного віку; - для осіб у віці від 25 до 45 років — до дня досягнення особою 45-річного віку за умови, що до дня вступу в силу цього закону в паспорт в...
Пригоди
Фахівці комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» проводять аварійно-відновлювальні роботи на пошкодженій ділянці магістрального водоводу Другого Донецького водопроводу діаметром 1400 мм. За інформацією Компанії «Вода Донбаса», пошкодження водоводу виявили сьогодні о 02:30. Наразі припинено подачу води в міста Дружківка, Костянтинівка і селище Щербинівка (м. Торецьк), скорочена подача води в Слов'янськ і Краматорськ. Як повідомляють сьогодні на оф...
Суспільство
Команда громадської організації «Нова Дружківка» у співпраці із залученими експертами-урбаністами та представниками місцевої влади розпочала втілення комплексної ініціативи, яка, на їхню думку, сприятиме покращенню якості міських громадських просторів. Проект «Від участі до дії» передбачає проведення соціологічного дослідження, результати якого допоможуть надалі врахувати потреби мешканців щодо облаштування парків, скверів, площ та бульварів, створення рег...
Суспільство
Центральна виборча комісія затвердила та оприлюднила постанову, де, зокрема, затверджено склад Дружківської міської територіальної виборчої комісії на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. У додатку 81 до постанови Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 172 склад комісії виглядає так: Дружківська міська територіальна виборча комісія Краматорського району Донецької області Голова комісії – Литвиненко Людмила Павлівна, 1990 року народження –...