Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів

Напередодні Новорічних свят багато хто задумається про те, щоб відзначити початок Нового Року яскравими салютами. І хоча раніше це було заборонено, зараз люди, не думаючи, готові почати традицію феєрверків заново.

Проте, все це небезпечно і в будь-яку секунду може привести до виникнення пожеж, інших надзвичайних подій. Іноді через власну необачність травмуються і навіть гинуть люди. Особливу небезпеку несуть різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди. Купуючи піротехнічні іграшки, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу. Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів, рахунок тяжкопоранених йде на сотні, а травмованих – на тисячі.

Побутові піротехнічні вироби, які є у вільному продажу, поділяються на 3 класи потенційної небезпеки. До першого класу небезпеки належать хлопавки та бенгальські вогні (небезпечний радіус – 0,5 метра). Їх можна використовувати навіть 10-річним дітям, але під наглядом дорослих. До другого класу небезпеки відносять петарди і так звані фонтани (радіус небезпеки – до 5 метрів). Користуватися ними неповнолітнім до 18 років заборонено. До третього (найнебезпечнішого) класу належать ракети, батареї салютів і римські свічки (радіус небезпечної дії – до 20 метрів). Римська свічка має вставлятися у сніг або у землю не менш, ніж наполовину. Підпалюється з витягнутої руки. Потім треба відбігти на 20 метрів.

Чим небезпечні петарди або феєрверки

Щороку десятки українців страждають від травм, отриманих від невмілого або необережного користування всілякими запальними - у прямому, а не в переносному сенсі - розвагами.

Через необережність також можуть виникнути пожежі, інші види пошкодження майна.

Найчастіше в результаті нещасних випадків, пов'язаних із запусками феєрверків, петард, ракет, салютів відбуваються:

- опіки очей, аж до втрати зору;

- опіки й інші пошкодження кистей рук;

- рвані рани;

- отруєння продуктами горіння.

В останні роки новорічна канонада салютів уже не така популярна. Однак, незважаючи на заборони, багато українців не розлюбили пошуміти, хоча б у новорічну ніч.

Як відбуваються нещасні випадки?

Найчастіше травми й опіки виникають, якщо ракета летить не в ту сторону. Політ салюту досягає 30 метрів у висоту, і якщо на шляху її польоту зустрінеться непередбачена перешкода, наприклад, гілка від дерева, птах, електропровід, - то ракета може кардинально змінити напрямок руху.

Наслідком може бути потрапляння ракети у вікно будинку, що може призвести до виникнення пожежі в житловому приміщенні. Також ракета може впасти назад, а при неправильному використанні і вибухнути на місці, не встигнувши навіть злетіти.

Чим небезпечні петарди?

Петарди - також досить небезпечна іграшка. У ній міститься нехай невеликий, але все ж небезпечний заряд пороху. Іноді він більш потужний, ніж повинен бути або чим ви очікуєте. Результатом запуску такої петарди також бувають травми рук, очей, опіки, псування майна.

Також петарди можуть завдати шкоди органам слуху і навіть нервовій системі. При спрацьовуванні заряду хлопок може вийти настільки гучним, що може:

- пошкодити барабанні перетинки;

- викликати розлад нервової системи;

- викликати безсоння;

- ввести у стан стресу;

- спровокувати напад тахікардії, навіть серцевий напад.

Окрім того, зараз по вулицям часто ходять діти, які бавляться тим, що кидають петарди під ноги пішоходам. Це може призвести не лише до конфлікту, але і до трагічних наслідків. Не забувайте про людей, які досі лякаються вибухів і різких звуків.

Отруєння димом від піротехніки

Вибухи піротехніки зазвичай супроводжує викид безлічі різних газів, а також так званих зважених часток, солей і металів. Вони виділяються в результаті горіння різних хімічних речовин, які додаються виробниками, щоб надати салюту або феєрверку той чи інший колір.

Зокрема, нітрат стронцію надає феєрверку яскраво-червоний колір, алюміній, свинець, цинк із ртуттю - іскристий білий колір, нітрат барію - зелений, а сірчисте олово - синій.

Ці речовини у великій кількості містяться в салютах і феєрверках, виділяючись у процесі горіння. Як наслідок, разом із красивою картинкою людина отримує ще й цілий букет вдихів отруйних газів, адже кожен із цих хімікатів по-своєму шкідливий для організму людини.

Часте вдихання отруйних газів, що виділяються при горінні піротехніки, може викликати:

- інтоксикацію (отруєння) організму;

- напад бронхіальної астми, який може перерости в хронічну форму;

- бронхіт;

- алергічну реакцію (риніт, сльозотеча, набряки обличчя);

- рак легенів;

- загострення захворювань серця.

Алюміній викликає дерматит, а накопичуючись в організмі, здатний викликати розлад роботи нервової системи. Сульфід сурми, що надає вогням іскристість, при горінні є канцерогеном, а солі свинцю отруюють також нирки і кишечник. Нітрат барію, у свою чергу, може викликати отруєння дихальної системи.

Ці, а також багато інших, неназваних тут хімічних речовин, використовувані при виготовленні піротехніки, здатні викликати при вдиханні отруєння та опіки органів дихання.

Що стосується запуску феєрверків, то вчені дізналися - вибухова хвиля, яка утворюється при їх запуску, менш небезпечна і приносить менше шкоди спостерігачам за цим красивим дійством, ніж вдихання найдрібніших частинок тих вибухових матеріалів, які не згоріли.

Як уникнути нещастя під час запуску піротехніки

Святкування пройде весело і без прикрих наслідків для здоров'я, якщо дотримуватися деяких правил, необхідних при поводженні з піротехнікою.

По-перше, під час проведення феєрверків і запуску ракет і салютів слід триматися з того боку, звідки дме вітер. Це важливо, щоб на глядачів не потрапляв дим, а, отже, і отруйні хімікати, які в ньому містяться.

По-друге, бажано також застосовувати піротехнічні засоби в тих місцях, які розташовані далеко від щільно заселеної місцевості.

По-третє, слід звернути увагу на особливий інструктаж дітей, якщо планується, що вони візьмуть участь у милуванні салютом. Тим більше, вони повинні знати, що і феєрверки, і петарди - не іграшка. Молодшим членам сім'ї потрібно повідомити заздалегідь, що не слід стояти близько від кинутої петарди, категорично забороняється намагатися підняти її з землі й тим більше - кидати в людей.

Найнадійніший спосіб уникнути травм або ускладнень здоров'я при використанні піротехніки - це довіритися професіоналам, а самим при цьому милуватися на багатобарвну красу феєрверку з безпечної відстані.

Правила самостійного використання піротехніки

Якщо ви хочете уникнути трагедій при використанні піротехніки, запам'ятайте такі необхідні правила:

- коли купуєте піротехнічні вироби, звертайте увагу на терміни придатності;

- перевірте, щоб інструкція із застосування була перекладена;

- вироби піротехніки купуйте тільки в заводській упаковці, не прагніть заощадити, купуючи саморобну піротехніку - така "економія" може дорого обійтися;

- зберігайте подібні вироби подалі від нагрівальних приладів, і в місці, яке недоступне для дітей;

- не носіть піротехніку в кишенях, під одягом, вилучену з упаковки;

- не використовуйте піротехніку, яка має відверті дефекти - м'яті, мокрі, що мають тріщини чи інші пошкодження як на корпусі, так і на гніті;

- не намагайтеся розібрати або переробляти подібні вироби;

- ні в якому разі не нахиляйтеся над піротехнічними виробами при їх використанні;

- не намагайтеся повторити запуск салюту, якщо в перший раз згорів гніт або з іншої причини запуск не відбувся.

Як би ви не були впевнені в тому, що знаєте, як запускати феєрверки, кожен раз знову перечитуйте інструкцію, оскільки правила використання продукту можуть змінюватися.

Прочитавши, суворо виконуйте інструкцію, адже від цього залежить безпека вас і ваших близьких.

Пам'ятайте про тих, кого торкнулася війна: чим насправді небезпечні салюти

Окрім того, запускаючи феєрверки, треба пам’ятати про людей, які пам’ятають звуки війни. Для них це окрема стресова ситуація.

Справжня шкода феєрверків, петард і салютів, які активно використовують у новорічну ніч, – не в необдуманій траті грошей. Гучні звуки пострілів завдають реальної шкоди тим, кому довелося воювати чи бути у зоні бойових дій. Вони змушують знову пережити травмуючу ситуацію. А у воїнів із контузією вибухи загострюють хворобу.

Окрім того, феєрверки шкодять і людям із посттравматичним стресовим розладом. А такі є і серед демобілізованих військовослужбовців, і серед внутрішньо переміщених осіб.

Наприклад, у Слов’янську поліція закликає мешканців Слов’янська утриматися від використання піротехнічної продукції.

Слов’янськ Дружківка Костянтинівка новини петарди салют піротехніка небезпека салютів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Оценка
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Освіта
Как известно, после нового года в школах города возросла стоимость питания в школьных столовых. Это объяснимо вызвало недовольство родителей и сетования на то, что при увеличении цены качество еды в школах города отнюдь не повысилось. Однако так считают далеко не все. Судя по комментариям в соцсетях, немало родителей выступают на защиту тех, кто готовит пищу для их детей в школьных столовых и никаких претензий к качеству приготовляемых блюд не имеют. Что с...
Суспільство
Пилотный проект «Безопасный дом» входит в единую стратегию развития системы МВД и должен объединять усилия правоохранителей, местной власти, комитетов самоорганизации населения и объединений совладельцев многоквартирных домов в целях безопасности граждан.   Эта программа помогает жителям многоэтажек самым определиться с уровнем собственной безопасности. Стремление защитить свое имущество от преступных посягательств и почувствовать спокойствие и безопасност...
Політика
Действующая редакция "Минских соглашений" требует от Украины проведения выборов на оккупированных территориях Донбасса по украинским законам. Сказать легко. А сделать? Давайте разберемся “Минские соглашения”  требуют от Украины сначала выполнить политическую часть этих соглашений,  включая проведение местных выборов на оккупированной территории и внести изменения в Конституцию, а только потом последует восстановление украинского контроля над границей и выв...
Суспільство
Тревожная ситуация с неоднократным отключением воды в Дружковке, с которой практически начался текущий год, стала основной темой обсуждения на заседании в исполкоме Дружковского горсовета 21 января. Заседание было проведено по инициативе местных депутатов Татьяны Бухарковой и Михаила Самородова. В обсуждении наболевших вопросов коммунальной сферы Дружковки приняли участие руководители практически всех коммунальных предприятий, работающих городе, заместител...
Освіта
Вчора, 22 січня, виповнився 101 рік з дня проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Ця подія посідає важливе місце у нашій історії, адже збулися мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі. З нагоди Дня Соборності України у всіх навчальних закладах Дружківки вчора відбулися урочисті заходи. До уваги користувачів сайту 06267 пропонуємо фотозвіти того, як відсвяткували це де...
Суспільство
Сучасна зима, здається, сміється з нас, сидячи поруч із весною за столом перемовин. Сніга не дочекалися, що робити із купленими шубами? Немає сенсу кутатись у шуби і мільйон светрів, якщо на вулиці тепло. Це і про нашу сучасну зиму в тому числі. Якщо хочете залишитися здоровими, варто підбирати одяг, залежно від погоди на вулиці. А старе прислів’я "пар костей не ломит" може перетворитися на застуду. Лікарі говорять про те, що дуже часто взимку люди починаю...
Цитати
22 січня в Україні відзначають День Соборності. 22 січня 1918 року перший український парламент – Українська Центральна Рада – Четвертим універсалом проголосив незалежність Української Народної Республіки. Через рік – 22 січня 1919-го – на Софійській площі урочисто проголосили об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину Українську державу.  Україна була першою країною після Фінляндії, з тих що оголосили свою...
Кримінал
54-летний житель Дружковки систематически издевался над своей матери.  За это участковый неоднократно составлял на него административные протоколы, однако агрессора это не останавливало.  Теперь в отношении мужчины начато досудебное расследование. Одной из основных причин агрессивного поведения обидчика в семье является злоупотребление спиртными напитками.  Те, кто пытается доминировать над своими близкими, нарушая их права, считают, что такое поведение с...
Кримінал
В ходе проведения оперативных мероприятий сотрудники сектора криминальной полиции Дружковского отделения полиции установили, что 31-летняя жительница города организовала у себя дома место для изготовления и употребления наркотических средств.Как сообщили сегодня в пресс-службе полиции, согласно постановлению суда правоохранители провели в доме женщины санкционированный обыск.  На момент прибытия полицейских в квартире, кроме хозяйки, находилось еще двое «п...