Талановиті українські письменники, про яких ви могли не знати

Ліна Костенко, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Лесь Подерев’янський або Макс Кідрук. Всі ці українські письменники стали історією нашої літератури. Але чи знали ви, що є і інші. Не менш талановиті.

Наразі сучасна українська література переживає свій підйом, що не може не радувати. Адже це частина національного здобутку, який назавжди залишається із нами. 

Окрім метрів української літератури є й ті, які менш відомі, але не менш талановиті всіх тих, кого ви знаєте. І сьогодні ми познайомимо вас із лише частиною із них. Можливо, чийсь літературний світ буде дуже сходий на ваш.

Марк Лівін.

Свого часу у тандемі з іншою сучасною письменницею Катериною Бабкіною Марк Лівін запустив челендж по прочитанню книг. В той час трохи більше людей про нього дізналося. Його перші книжки "Життя та інша хімія" та "Бабине літо", "Ріки та дороги" користувалися популярністю.

Чоловік є лауреатом літературних конкурсів видавництва «Смолоскип» (2012) та «Коронація слова» (2018). У квітні 2019 Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги включила книгу Марка Лівіна «Рікі та дороги» до списку видатних книжок для дітей з інвалідністю.

Книжки письменника невеличкі, легкі, прості для розуміння. Дуже часто у них показується дитинство. Не завжди щасливе, але життєве, таке, яке є.

Зараз письменник, який також є журналістом, більше уваги приділяє роботі в мас медіа. Але при цьому продовжує свою письменницьку діяльність. Книжки Марка невеликі і не займають багато часу для читання, тому хоча б одну з них, але варто прочитати.

Редакція радить вам "Бабине літо" - яскрави твір від імені маленького хлопчика, який проводив свої канікули у бабусі з дідусем.

Ірина Цілик.

Ірину Цілик не можна назвати новою і невідомою письменницею. Про неї знають багато, адже жінка є однією із режисерок українських фільмів. Але її поезії та віршам варто приділити окрему увагу.

Ірина - учасниця численних літературних фестивалів і культурних заходів («Poesiefestival Berlin» 2017, Віденський книжковий ярмарок 2017, «Лейпцизький книжковий ярмарок» 2017, «Франкфуртський книжковий ярмарок» 2016, «Lyrik für Alle» (конференція Babelsprech, Зальцбург 2016), «Meridian Czernowitz» 2015—2016, Вільнюський книжковий ярмарок 2016, «Місяць авторських читань» (Чехія, Словаччина 2016), «Премія Вілениці» (Словенія 2008) та інш).  Окремі її твори перекладалися німецькою, англійською, польською, французькою, чеською, литовською, румунською, каталанською мовами.

Окрім фахової та літературної діяльності, співпрацює також з різними українськими виконавцями і музичними гуртами як поетка-пісенниця. Авторка слів пісні «Повертайся живим»

 Її твори коротенькі і складені у збірки. При цьому можна знайти, як прозу так і вірші. Рекомендація редакції: книга "Червоні на чорному сліди". Це збірка абсолютно різних оповідань про абсолютно різних. Старий, дитина, інвалід, прибиральниця, вулична торговка, патронажна сестра - це все улюблені герої Ірини Цілик – непримітні кияни, що мовчки двигають на собі тягар життя, і чиї обличчя зазвичай не потрапляють у поле зору телекамер. Всі тексти надзвичайно емоційні. 

А ще можете прочитати один із віршів:

Вона знімає суху білизну, і щось потріскує.

Вітер грається листям, під сукню лізе – до голизни.

Заручниця щоденних новин і низького тиску, і

побуту, вона думає: ще трохи, і я буду з ним.Ще день – і я виперу форму з усіма свідченнями

втоми, страху, люті, розтертої на колінах трави,

а потім ми сядемо поруч з простими обличчями,

і я вибиратиму всі спогади з його голови.А потім поставлю чай із гілочками смородини,

вдягнуся в оте, мереживне, і буде тиша навкруг,

і сонце впаде в кропиву за чужими городами,

і нитимуть груди у передчутті його темних рук.Вона собі каже: ще трохи – й всі будуть щасливими.

Зав’яжуться яблука, потім – ягоди, потім – гурки.

Ці бійні скінчаться, і разом з новими припливами

нас винесе в будні, цілком нормальні й ледь-ледь гіркі.Білизна рипить у руках, світло сточує вилиці.

Мурашка повзе виступами її худої спини.

Вона нюхає чисті сорочки так, ніби силиться

згадати, як він пахнув тоді, колись іще до війни. А потім бере відро, набирає води пригорщу,

Вмивається, думає, стоїть – дрібненька, вузька в плечах.

Так! Я зачиню двері й нікуди його не випущу!

Ну, принаймні до кінця відпустки… Хоча би так, хоча б.

Леля Покотиполе.

Якщо говорити про сучасні українські вірші, то без цієї дівчини не обійтися. Її поезія унікальна. Зовсім не римовані строчки можуть складатися у єдиний поетичний твір. І якщо її попередні колеги хоча б трохи але відомі, то творчий шлях дівчини ще тільки починається. Вона випустила першу збірку, яка носить назвиу "Повстанське радіо".

Леля Покотиполе пише про ніжність і вогнепальну зброю, про революціюта жовтогарячі квіти, про пам’ять і любов, які обертаються язиками, ніби сонячна куля чи фруктова цукерка. Легенди, сповіді, листи, бойові хроніки й уривчаста історія містобудування. У її віршаї поєднане жіноче і чоловіче, кохання і війна, зрада і відданість.

Для прикладу даємо вам прочитати один із її віршів:

і якщо не ускладнювати – наразі історія в них така:

він її зустрічає знову – і в нього дрібно тремтить рука,

ні подати долоню, ні для цигарки викресати вогню

він її зустрічає при морі – й тікати хіба в його глибину,
пробиваючи воду та риби наосліп долонями і чолом

розпадається світ, як від удару тріскається шолом

і тоді вона каже повільно – й наразі мова її така:

горе зустріти тебе на піску, а не по шию в пісках
горе з тобою ділити море, ходити одним піском
горе зустріти без кулі в легенях, без леза під язиком

тільки всесвіт регочеться з пляжного тлуму – смаглявий лихий дітвак –
із любові, що гола стоїть і благає:
«вдягни мене у слова»,
із любові, що ходить без виправдань, як без коца чи рушника

тож якщо не ускладнювати, в нього наразі любов така:

подає їй долоню
(долоня тремтить і, як свіжий поріз, пече)

каже:
«щастя зустріти тебе,
а не, скажімо, когось іще»

Юрій Руденко.

Разом із війною на Донбасі, почала розвиватися і військова література. Ті військовослужбовці, які повернулися з війни, мали потребу говорити про це. Так і з’явилася ціла низка військових письменників, котрі готові розповідати про реалії цього жаху.

Насправді їх багато, але один із них - Юрій Руденко.

У вузьких колах його книга "Психи двух морей" користувалася шаленою популярністю. Саме вона і стане рекомендацією від редакції. Але це не єдиний твір про війну, над яким працював автор. Книга має продовження: "Свет и кирпич". Окрім того він є співавтором у книзі "14 друзей хунты".

"Психи двух морей" - це розповідь журналістки із Ізраїлю про події на Донбасі і Майдані. "Це роман про війну, про людей на війні, любов, смерть, про мобилизованность і добровольців, про волонтерів. Це про мене і моїх друзів", - говорить автор.

Окрім літературної діяльності, Юрій Руденко працює над створенням документальних фільмів про війну "Історія Війни".

Юр Іздрик

Автор повісті «Острів КРК» (1994), поетичної збірки «Станіслав і 11 його визволителів» (1996), романів «Воццек» (1996, 1997), «Подвійний Леон» (2000) і «АМтм» (2004), збірки есеїв «Флешка» (2007), «Флешка-2GB» (2009), «Таке» (2009), «Underwor(l)d» (2011), «Іздрик. Ю» (2013), «Після прози» (2013), «AB OUT» (2014), «Календар любові», низки повістей, оповідань, статей з культурології та літературознавства. Іздрик — один із творців станіславського феномену.

Іздрика не можна назвати непопулярним. Він часто бере участь у різних літературних виступах, вечорах.

Перші твори письменника з'явилися друком у самвидавних випусках журналів «Четвер» та «Відрижка» (Польща). В останньому надруковані перші вірші. 

У 1994 році митець остаточно повертається до літературної творчості та діяльності. Автор «вийшов з підпілля», й у журналі «Сучасність» з'явилася перша «легітимна» публікація повісті «Острів Крк» (1994). Критика позитивно оцінила цей твір, і згодом він з'явився у польському перекладі на шпальтах журналу «Literatura na świecie» та окремою книгою у 1998 р. під назвою «Острів Крк та інші історії». 

Справжнім злетом у літературній творчості Юрка Іздрика став роман «Воццек» (1998), у якому автор по-справжньому розкрив своє обдарування. У 2011 р. письменник представив книгу «Underwor(l)d» («Підземелля»)- поезії, есе та колажі. 2013 у Львові друком вийшла поетична збірка «Іздрик. Ю», тексти якої публікувалися раніше у блозі автора «Мертвий щоденник».

Тривале метання поміж музикою, візуальним мистецтвом і літературою на сьогоднішній день вирішується на користь першого, хоча Ю.Іздрик продовжує писати вірші та працює над виданням вуличного журналу «Просто неба».

У 2014 році під час перебування на Міжнародній стипендії для поетів і перекладачів поезії Meridian Czernowitz у Чернівцях разом із журналісткою і культурним критиком Євгенією Нестерович та фотографом Олександром Населенком розпочали роботу над медіапроектом Summa. Медіаскладова цього проекту передбачає постійне спілкування авторів з аудиторією. Активні учасники мають всі шанси на співавторство. Кінцевим продуктом «Summa» мала би бути однойменна книжка. Сторінка проекту у Facebook

У 2017 році книгу «Папіроси» випустили білоруською мовою у вигляді музичного альбому. 

І хоча у письменника багато прозових творів, ми вам дамо його вірш. До речі, якщо вам цікаво стежити за творчістю поета, це можна робити на його сторінці у фейсбуці. Декілька разів на день митець публікує там свої вірші.

НАВЗДОГІН
"крізь всі ці новини останні
крізь всі ці грьобані війни
крізь нашу змову мовчання
скажи – а тобі спокійно?
постій! ну куди? куди ти?
оглянься – та що ж ти робиш!
так гірко на це дивитись
ще гірше ніж на хворобу
ти думаєш збочити можна
в безпеку із небезпеки?
невже ти така як кожна –
порожня і недалека?
так легко кидаєш усіх ти
так легко зриваєшся в даль ти
аж траскають двері і вікна
твоїх незакритих гештальтів
лишаєш зневажених друзів
лишаєш убитих коханих
на злітно-посадочній смузі
під крилами аеропланів
гадаєш втечеш за обрій
і там віднайдеш розгадки?
і там тобі буде добре?
і все там почнеш спочатку?
ти й так увесь час утікаєш
від бога до іншого бога
втім добре – лети куди знаєш
захочеш – я тут в разі чого".

Читайте та насолоджуйтесь. Зробіть свої вихідні творчими.

Слов‘янськ Дружківка Костянтинівка новини українська література що почитати Марк Лівін Ірина Цілик Леля Покотиполе
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Под процессуальным руководством прокуратуры Донецкой области следователями ТУ ГБР, расположенном в Краматорске, работнику Дружковского отделения полиции сообщено о подозрении в совершении уголовного преступления, предусмотренного ч.1 ст. 366 (Составление, выдача должностным лицом заведомо ложных официальных документов) УК Украины. Как сообщили сегодня в пресс-службе прокуратуры Донецкой области, досудебным расследованием установлено, что 30 января 2019 год...
Суспільство
Синоптики сделали неблагоприятный прогноз на завтра, 29 февраля. Похоже, ветер не угомонится. Его порывы, по сообщениям метеорологов, будут достигать 23-28 метров в секунду - как и сегодня. Как бы завтрашнее прощание с зимой не превратилось в шоу летающих тарелок с блинами. Напомним, завтра на площади Молодежной в Дружковке запланировано торжественное празднование Масленицы. Проводы зимы начнутся здесь в субботу с 14:00. Празднование продлится до 17:00....
Влада
Во время заседания Совета развития громад и территорий при Донецкой облгосадминистрации презентовали программу Президента «Большая стройка», которая стартует в Украине с 1 марта.   Во время презентации программы первый заместитель председателя Донецкой ОГА Игорь Мороз отметил, что выполнение программы является одним из приоритетов областной власти. «Я хочу, чтобы все четко поняли важность этого проекта.  Очень важным является тот факт, что согласно поручен...
Спорт
Вчера, 27 февраля, в Дружковке прошел чемпионат по баскетболу 3х3 среди общеобразовательных школ города.   В спортивном мероприятии приняли участие команды общеобразовательных школ № 7, 8, 12, 17 и гимназии «Интеллект».   Соревнования прошли в рамках школьной баскетбольной лиги Украины. По итогам проведённых игр чемпионом в средней группе (2005 год рождения и моложе) стала команда школы № 7. Второе место у баскетболистов школы № 17. Бронзовыми призерами ст...
Суспільство
Україна розпочала перемовини із делегацією Великої Британії щодо двостороннього безвізового режиму. Про це повідомляється на офіційній сторінці Міністерства закордонних справ в Україні у фейсбуці.  Так, повідомляється, що розпочались офіційні переговори з делегацією Великої Британії щодо двостронної угоди стосовно політичного співробітництва, вільної торгівлі та партнерства. Ключові питання: стратегічне партнерство та візовий діалог. Читайте: Ще один безві...
Суспільство
Безоплатну правову допомогу нині можна отримати в різних соціальних мережах та месенджерах. Про це повідомляє Антикризовий медіа-центр. Система безоплатної правової допомоги (БПД) представлена на офіційному сайті Координаційного центру. Юристи з різних куточків України надаватимуть поради з практичними прикладами щодо механізмів захисту прав. Простою та доступною мовою (що є особливо цінним, коли справа стосується законодавства) вони роз’яснюють правові п...
Освіта
За всю нынешнюю зиму лишь одно учебное заведение Дружковки - школа №17 - полностью закрывалось на карантин в связи с ростом заболеваемости учащихся ОРВИ и гриппом. Учебный процесс здесь был приостановлен с 12 февраля, и лишь 24 февраля школьники снова вернулись за парты. Как мы сообщали на сайте 06267, директор ОШ №17 Вадим Елагин так прокомментировал журналисту решение об объявлении карантина: «Решение об объявлении карантина принимается теперь на уровне...
Суспільство
Управление социальной защиты населения Дружковского городского совета сообщает, что согласно Постановлению Кабинета Министров Украины от 19 февраля 2020 г. №112 «Некоторые вопросы выплаты в 2020 году разовой денежной помощи, предусмотренной Законами Украины «О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты» и «О жертвах  нацистских преследований», установлены размеры выплаты разовой денежной помощи до 5 мая в 2020 году: - лицам с инвалидностью всл...
Здоров'я
В итальянской Кампании у 26-летней украинки подтвердили заражение новым коронавирусом. Об этом 26 февраля сообщило издание Fanpage. Отмечается, что девушка из Кремоны приехала в отпуск в провинцию Салерно и несколько дней чувствовала себя плохо. Она отправилась в больницу Сан-Лука-ди-Валло-делла-Лукания, где ей провели анализ на COVID-19, который дал положительный результат. Подчеркивается, что наличие коронавируса также должно быть подтверждено Римским ин...