12:20, 9 березня 2020 р.
Стежками 8 березня. Відомі українські жінки які змінили світ
Українські жінки - хто вони? Войовничі амазонки? Хранительки вогнища? Слабкі та ніжні чарівниці? Чи все разом?
Вчора пройшло свято 8 березня. А сьогодні ми продовжуємо згадувати про видатних українських жінок, про яких знає весь світ.
Княгиня Ольга
Велика київська княгиня Ольга — видатна жінка, одна із золотих сторінок нашої багатовікової історії. Вона була дружиною князя Ігоря і матір’ю Святослава І Хороброго.
Ця мудра, сильна, харизматична жінка на цілих 17 років стала правителькою Київської Русі — однієї з наймогутніших держав того часу.
Згідно з літописом, князя Ігоря вбили розлючені люди зі слов’янського племені древлян. Зібравши данину, він повертався в Київ, однак, на півдорозі додому йому здалося, що він узяв замало різного добра у древлян, а тому знову повернувся до них. Древляни обурилися такою нахабністю Ігоря, прив’язали його до стовбурів двох схилених до землі дерев, відпустили дерева — і тіло князя розірвалося на дві частини. Синові Ольги й Ігоря Святославу тоді було тільки три роки, тож очолити державу він не міг, тому правителькою Русі стала вдова Ольга. Княгиня тричі криваво помстилася древлянам за вбивство її чоловіка.
Велика княгиня Ольга стала першою жінко-правителькою, яку церква вважає святою. Але свої високі титули вона дістала за цілком земні справи. Княгиня Ольга дбала про розвиток держави, прагнула, щоб про Русь дізналися інші європейські держави, здійснила багато перетворень. Вона запровадила чіткі норми збирання данини зі слов’ян — тобто тепер люди розуміли, скільки і чого мають віддати князям за захист своїх земель від ворогів. А зробила це вона тому, що пам’ятала, від чого загинув її чоловік, князь Ігор.
Роксолана (Анастасія Лісовська)
Ще однією українкою, яка очолила велику імперію, була Настя Лісовська (Роксолана). Історичні джерела доводять – вона була не лише красивою жінкою, а й дуже розумною правителькою та вправним дипломатом і політиком.
Ця цілеспрямована, самостійна, хитра й розумна жінка змогла приборкати свого чоловіка — турецького султана Сулеймана І Пишного. Анастасія Лісовська, дочка священика з містечка Рогатин на Галичині (нині Івано-Франківська область), під ім’ям Роксолани ввійшла в історію як впливова султанша. Другим ім’ям Насті в гаремі було Хурем — «та, що сміється», адже улюблениця султана мала веселу вдачу й гострий язик, усмішка ніколи не сходила з її обличчя. Одна з найосвіченіших жінок свого часу, Роксолана приймала іноземних послів, відповідала на послання іноземних правителів, впливових вельмож і художників. Європейські монархи передусім слали гінців саме до неї, а не до Сулеймана.
Роксолана — унікальний випадок у світовій історії. Навряд чи десь знайдеться інша жінка, яка понад три десятиліття була однією з найвпливовіших постатей, та ще й у мусульманському світі.
Анна Ярославна або Анна Київська
Анна — донька Великого князя Київського Ярослава I Мудрого та його другої дружини — дочки короля Шотландії і Швеції Інгігерди, яка стала королевою Франції. Вона була другою дружиною французького короля Генріха I Капета, матір’ю майбутнього короля Філіпа І прабабцею майже 30 французьких королів.
На той час, Анна могла похвалитись найкращою освітою, яку тільки можна було здобути в 11 столітті. Київ тоді був найрозвиненішою столицею Європи.
Леся Українка
Леся Українка — славетна українська поетеса, громадська діячка, послідовний і енергійний борець за незалежність українського народу. Вона виявляла величезний інтерес до історії, поезії та культури, збирала фольклор, вільно володіла болгарською, грецькою, латинською, іспанською, італійською, польською, німецькою, англійською та французькою мовами. У свої дев’ятнадцять написала для молодших сестер підручник "Стародавня історія східних народів".
Всього Леся Українка написала біля 270 віршів, а ще поеми і віршовані драматичні твори.
Завдяки її творчості українська література зайняла одну з найвищих позицій у світовій культурі, а про українців і Україну заговорили у всьому світі, захоплюючись разючими картинами життя "цього великого, самобутнього, гостинного і разом з тим сміливого, відважного народу, нескореного тими бідами, які довелося пережити українцям за свою довгу і славну історію".
Лесю Українку знають у всьому світі. Її твори перекладені багатьма мовами. Досі не втратили своєї актуальності збірки віршів "На крилах пісень", "Думи і мрії", "Відгуки", збірники поем "Давня казка", "Одно слово", збірники драм "Бояриня", "Кассандра", "В катакомбах", "Лісова пісня" та інші.
Руслана Лижичко
Українська співачка, піаністка, диригент, танцюристка, продюсер, громадська діячка. Народна артистка України. Почесна громадянка Львова. Неодноразово займала перші місця у багатьох конкурсах та фестивалях. Та найбільш відомою і гучною подією у кар’єрі Руслани стала участь і перемога у міжнародному співочому конкурсі "Євробачення-2004". Серед 36 країн, які брали участь, за результатами світового телефонного голосування в прямому ефірі Руслана посіла перше місце з 280 балами.
Після перемоги на "Євробаченні" боксер Віталій Кличко вручав Руслані в Лас-Вегасі нагороду "World Music Awards" — "Всесвітню музичну нагороду" за найбільшу кількість проданих альбомів "Дикі Танці" у світі.
Яна Клочкова
Українська плавчиня, Герой України, володар орденів "За заслуги" III ступеня, Орден княгині Ольги I ступеня та ордена "Золота Зірка". Яна здобула найбільше золотих медалей у складі збірної України — вона ставала олімпійською чемпіонкою 4 рази, за що її прозвали "золотою рибкою".
Ада Роговцева
Відома українська акторка театру та кіно, Народна артистка України, професор Національного університету культури, Герой України. Ада Миколаївна лауреат численних премій, володар багатьох звань, орденів і нагород. Вона зіграла дуже багато визначних ролей у театрі і кіно, її внесок в українську культуру величезний. І, навіть, сьогодні продовжує нас дивувати своїм талантом, акторка часто з’являється на телеекранах у сучасних кінострічках та різноманітних проєктах.
А ще жінка підтримує українських військових, які боронять нашу країну.
Джамала або Сусана Алімівна Джамаладінова
Українська співачка й акторка кримськотатарського та вірменського походження, народна артистка України, випускниця Національної музичної академії України. Виконує пісні у стилях джаз, соул, фанк, фолк, поп та електро, а також бере участь в оперних постановках і шоу. Перемогла на 8-му міжнародному конкурсі "Нова хвиля" в Юрмалі та 61-му пісенному конкурсі "Євробачення" в Стокгольмі.
Здобула чотири статуетки української музичної премії "YUNA", дві премії "ELLE Style Award", а також премії "Людина року", "Best Fashion Awards", "Red Apple Awards", "Eurostory Awards", "Marcel Bezençon Award" і "Cosmopolitan Awards".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
У Кам’янському продають легендарний завод: які потужності має
Новини компаній
17:00
4 жовтня
ТОП новини
live comments feed...