Під «артрозом колінного суглоба» слід розуміти прогресуюче захворювання, що провокується дегенеративними змінами в структурі суглобового хряща. Хрящ, розташований на суглобовій ділянці кісток, виконує функцію захисної прокладки. Він дозволяє зменшити навантаження і сприяє амортизації кісток. Руйнування хряща провокує появі нерівностей, обмежуючих рух суглобів, викликаючи тим самим больові відчуття.

Причини розвитку захворювання

Важливо зазначити, що артроз колінного суглоба є людським фізіологічним станом. Він виникає внаслідок зношування та старіння тканин організму і частіше з’являється у людей похилого віку. Проте якщо хвороба з’являється в молодому віці (особливо під час фізичних навантажень) – це привід звернутися до фізичного терапевта-реабілітолога за допомогою.

Артроз колінного суглоба може виникати внаслідок:

  • запальних дегенеративних процесів в коліні (артрит, бурсит колінного суглобу);
  • хвороби Осгуда-Шляттера – хондропатії або остеоходропатії (гористість великогомілкової кістки);
  • фізичної активності – роботи, пов’язаної з високим рівнем навантаження на ділянку колін, зайвої ваги, занять складними видами спорту;
  • перелому кісток у місцях розташування суглобу;
  • хвороб, які впливають на зміну навантаження на коліна (це можуть бути плоскостопість, сколіоз, дисплазія кульшового суглобу, захворювання поперекового відділу хребта).

Симптоми та лікування

Симптоматика прояву артрозу колінного суглобу залежать від ступеню ураження хрящової тканини та причин його розвитку.

Першим симптомом захворювання є біль у коліні. Цей біль виникає внаслідок подразнення нервових закінчень при ковзанні суглобів по деформованій поверхні. За такого стану людині складно підійматися вгору чи спускатися, ходити. Згодом больові відчуття тільки посилюються, і тоді людині важно підніматися з ліжка чи стільця.

Характерна особливість хвороби полягає в тому, що біль проявляється поступово, впродовж декількох місяців або років. При раптовому гострому болю, який ніколи не виникав раніше, говорити про розвиток артрозу зарано.

Симптоми прогресування захворювання залежать від її стадії. На початковому етапі біль може з’являтися періодично, на коліні може з’являтися легка припухлість, яка за день відпочинку сходить. На другій стадії больові відчуття прогресують і стають більш інтенсивними. Вони виникають при найменших навантаженнях на коліна, а після відпочинку зникають. На цьому етапі збільшується набряк, спровокований запаленням синовіальної оболонки.

На третій стадії прояву артрозу симптоми посилюються. Больові відчуття турбують навіть у стані спокою. Відчуття «викручування» суглобу не припиняється. Рухливість пацієнта на цій стадії значно зменшується, а патерн руху стає специфічним. Візуально може бути помітно деформацію колінних суглобів, набухання ніг.

Лікування артрозу колінного суглобу на початкових етапах розвитку проходить за рахунок методів фізичної терапії, ВКТ (відновної кінезіотерапії), масажу. Такі методи не мають побічних впливів, добре знімають симптоматику захворювання. Відновлюють баланс роботи суглобу за рахунок компенсаційних механізмів.

Як додаткові методи лікування використовують фізіотерапію: магнітотерапія, електротерапія, ультразвукова терапія, ударно-хвильова. Протягом всього процесу лікування виконуються комплекси вправ лікувальної гімнастики (ВКТ) з дозованим фізичним навантаженням.