шлюбний договір

Незважаючи на те, що тема шлюбного договору досить часто піднімається для обговорення, він так і не набув суттєвого поширення в українських сім'ях. В першу чергу це пов'язано з менталітетом суспільства, за яким шлюбний договір асоціюється з недовірою до партнера.

Втім, на етапі створення сім'ї, партнери не завжди задумуються, що на довгому сімейному шляху можуть виникнути серйозніші питання, ніж вибір фільму для вечірнього перегляду. А як показує практика, сильні емоції та вирішення майнових питань – речі несумісні.

Як зауважують юристи Адвокатського об'єднання "Альва Прайвесі", саме в таких випадках і стає в нагоді шлюбний договір, адже він безпосередньо спрямований на врегулювання майнових питань в сім'ї.

Як укласти такий договір?

Для шлюбного договору передбачена письмова форма як обов'язкова. Крім того, адвокати з сімейних справ наголошують, що договір набирає чинності лише після його нотаріального посвідчення.

Заключити шлюбний договір можуть тільки:

  1. особи які перебувають в зареєстрованому шлюбі;
  2. пара, яка тільки подала заяву про реєстрацію шлюбу (в такому разі договір вступить в силу не після нотаріального посвідчення, а після фактичної реєстрації шлюбу).

Що можна передбачити в шлюбному договорі?

У 2020 році Верховний суд (справа № 761/46925/18) під час розгляду справи про розлучення зобов'язав чоловіка виплатити на користь своєї другої половинки компенсацію в розмірі 225 тис. доларів США після розірвання шлюбу. Таке рішення було ухвалено судом на основі шлюбного договору, де сторони передбачили, що у випадку розірвання шлюбу після спливу 3 років з моменту його реєстрації, незалежно від того за чиєю ініціативою це станеться, чоловік повинен сплатити на користь дружини компенсацію в розмірі 225 тис. доларів США.

Адвокати Києва зазначають, що це яскравий приклад лише одного з пунктів, які можна передбачити в шлюбному договорі. Крім матеріальної компенсації, в цьому договорі ви також можете, зокрема:

  • відійти від встановленого Сімейним кодексом України режиму спільної сумісної власності та обрати для себе спільну часткову;
  • встановити обов'язок одного з подружжя матеріально утримувати іншого як під час шлюбу, так і після;
  • передбачити порядок поділу майна при розірванні союзу;
  • зазначити розмір аліментів, які мають бути сплачені одним з батьків.

Це далеко не весь спектр можливих варіантів для врегулювання майнових питань в шлюбному договорі. Єдине, що слід пам'ятати, що цей договір спрямований на врегулювання суто матеріальних відносин, і аж ніяк в ньому не можна передбачити умови щодо організації особистих відносин пари.

Аби в подальшому не піднімалось питання про визнання такого договору недійсним та не виникло проблем з реалізацією його положень, краще всього довірити його підготовку професіоналам Адвокатського об'єднання "Альва Прайвесі".