• Головна
  • В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО)
11:35, 11 листопада 2019 р.
Надійне джерело

В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО)

В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО)

У п’ятницю, 8 листопада, на подвір'ї НВК № 14 у селищі Олексієво-Дружківка відбувся урочистий захід, присвячений 43-річниці створення Української громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод.

Учні та вчителі вшанували пам'ять засновників УГГ хвилиною мовчання, поклали квіти до стели правозахисника, нашого земляка, якій вчився, а потім і викладав у цьому навчальному закладі Олекси Тихого.

В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО), фото-1
В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО), фото-2

У шкільному музеї у цей день пройшла презентація дослідницької роботи учнів гуртка "Пошук" про членів УГГ.

В Олексієво-Дружківці вшанували пам’ять засновників Української Гельсінської групи (ФОТО), фото-3

Історія створення УГГ

9 листопада 1976 року у помешканні журналіста та правозахисника О. Ґінзбурґа відбулась прес-конференція М. Руденка, під час якої він оголосив про створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод.

Так постала Українська Гельсінська Група – перша в Україні легальна правозахисна організація. Окрім М. Руденка відповідну Декларацію та Меморандум Української Гельсинської Групи № 1 підписали ще дев’ять осіб: юрист Л. Лук’яненко, учитель О. Тихий, генерал радянської армії П. Григоренко, хімік О. Мешко, письменник-фантаст О. Бердник, мікробіолог Н. Строката, інженер М. Маринович, юрист І. Кандиба та історик М. Матусевич.

Декларацією Групи було проголошено створення правозахисної організації та оприлюднено її мету і завдання, головне серед яких – ознайомлення урядів країн-учасниць Гельсінської Наради та світової громадськості з фактами порушення прав людини в Україні та прав українців, які мешкають в інших республіках Радянського Союзу.

У програмному Меморандумі № 1 викривалися злочини комуністичного режиму: геноцид та етноцид, розкуркулення, Голодомор 1932–1933 років, політичні репресії 1930-х років, ліквідація УПА, винищення мирного населення, тотальна русифікація, переслідування шістдесятників. Відзначалася конституційна правомірність виходу України зі складу СРСР.

Загалом до Української Гельсинської Групи увійшли 49 осіб, за роки свого існування Група оприлюднила 30 меморандумів, декларацій, маніфестів, звернень та інформаційних бюлетенів.

П’ятеро членів групи (Ю. Литвин, В. Марченко, М. Мельник, В. Стус, О. Тихий) віддали свої життя у боротьбі з радянською тоталітарною системою, відстоюючи демократичні цінності та право свого народу на самовизначення.

Сукупно всі члени УГС провели 550 років у радянських таборах, колоніях, в’язницях та на примусовому лікуванні у психіатричних лікарнях – такою була ціна за відстоювання прав людини та перемоги над комуністичним тоталітарним режимом.

Слід зазначити, що серед п’яти Гельсінських Груп, які постали на території колишнього СРСР (Московська, Українська, Вірменська, Литовська і Грузинська), Українська стала унікальною.

По-перше, вона проіснувала набагато більше від інших – 12 років. По-друге, після арештів перших членів Групи, основоположників, вона майже до кінця поповнювалися усе новими і новими членами, тими які перебували на волі і навіть тими, які перебували в ув’язненні. Перспектива негайного ув’язнення нових членів не лякала.

Від перших 10 членів-основоположників у 1976 році, Українська група до 1987 року збільшилася до 50 членів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Дружківка #олексієво Дружківка #нвк 14 #вшанування #пам’яті #засновники #річниця #утворення #угг #українська #гельсінська група #Олекса тихий
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...