• Головна
  • Історія медичної маски: від пташиного дзьоба до марлевої пов’язки
10:18, 11 квітня 2020 р.

Історія медичної маски: від пташиного дзьоба до марлевої пов’язки

Історія медичної маски: від пташиного дзьоба до марлевої пов’язки

У 2020 році маска – це обов’язковий атрибут, без якого вже не вийти на вулицю. Але як та коли вона з’явилася?

Зануримося трохи в історію виникнення медичної маски того вигляду, який маємо зараз. Одразу скажемо, що перші сучасні прототипи виникли не надто давно – аж наприкінці 19 століття.

Пташині дзьоби Середньовіччя

Перші захисні маски для обличчя почали одягати під час пандемії бубонної чуми у Середньовіччя. В одному з попередніх матеріалів ми вже розповідали, що світова історія знала декілька винищувальних епідемій чуми.

Читайте: Мінус мільйони життів: підбірка найстрашніших епідемій в історії людства

Костюм чумного лікаря з’явився у 17 століття. Вважається, що його винайшов французький лікар Шарль Де Лорм у 1619 році. Костюм складався з довгого шкіряного плаща, шкіряних рукавиць, шкіряних брюк та капелюха з широкими полями. Усе це вкривали воском чи жиром. Завершувала костюм лікаря шкіряна маска із пташиним дзьобом. У дзьоб клали трави, камфору, парфуми.

Вважалося, що все це захищає від випарів з тіл хворих та померлих, а також випарів з землі. Тоді причину розповсюдження чуми бачили саме в цьому. Але, звичайно, це лікарям не дуже допомагало, хіба що захищало від смороду розпаду мертвих. Ну і, звичайно, було моторошно, якщо на порозі з’являвся такий птах.

Тривалий час це був єдиний відомий захист обличчя.

Ліки та вдала операція – це ще не все

У 19 столітті одночасно декілька лікарів у різних країнах зрозуміли, що для ефективного лікування недостатньо просто прописати ліки чи зробити операцію. Те, що вилітає з носа чи рота лікаря під час розмов, розпоряджень персоналу, чхання, кашля, може призвести до смерті пацієнта. А це означає, що треба обличчя чимось закривати.

Наприкінці 19 століття в університеті німецького міста Бреслау (нині це польський Вроцлав) кафедру гігієни очолював професор Карл Флюгге. Він марив ідеєю, що інфекція може розповсюджуватися повітряно-краплинним шляхом. Хоча колеги по університету не поділяли думку професора.

Тоді ж в університетській клініці Бреслау працював хірург Ян Микулич-Радецьки. За порадою свого американського друга, головного хірурга госпіталю в Балтіморі Вільяма Холстеда, він почав оперувати в гумових рукавичках для запобігання післяопераційного сепсису.

Але одного разу його пацієнт помер від зараження крові після вдалої операції. Ефективність рукавичок піддалася серйозному сумніву. Намагаючись розібратися в причині смерті пацієнта, Микулич поділився сумнівами з вищезгаданим Карлом Флюгге.

І Флюгге знайшов причину. Виявилося, що фатальна інфекція потрапила в організм пацієнта разом з бризками з носоглотки лікаря. Тоді було вирішено всім, хто проводить операцію, прикривати рот і ніс марлевою пов'язкою. Так була створена перша медична маска.

День народження медичної маски, з якого почалася нова ера в хірургії - 1 березня 1897 року . В той день в клініці університету Бреслау пройшла перша операція під керівництвом, яку проводила бригада в масках і рукавичках.

«Іспанка» та Перша світова війна

Під час Першої світової війни вологою марлевою пов'язкою пробували захистити легені від бойових газів. Запозичили цей дешевий аналог протигаза у шахтарів, які протягом кількох століть так захищали легені від пилу.

Хоча самі шахтарі у більшості нехтували прототипами сучасних респіраторів. Вони, хоча й добре захищали, але дихати через них було дійсно важко.

Також лікарі постійно працювали у марлевих пов’язках під час лікування постраждалих у війні, а ще при контакті із хворими на іспанський грип. Вже після епідемії «іспанки» маска остаточно стала невід’ємною частиною одягу медика.

А сучасний респіратор, або маска №95, був створений у США в 70-ті роки. У лікарні такі маски потрапили вже в 90-ті роки з появою стійкого до ліків туберкульозу.

Винахід китайського лікаря

Паралельно на початку 20 століття почали застосовувати марлеві пов’язки у Китаї, а саме у 1910 році. Тоді у північній частині Китаю (Манчжурія) стався спалах легеневої чуми.

Китайський епідеміолог Ву Ліен-Те (Wu Lien Teh) з’ясував, що цей вид чуми передається не через бліх, а повітряно-крапельним шляхом. Він тоді до марлевої маски додав ще бавовну. Згодом виявилося, що маска захищає при контакті з зараженими чумою. Хоча спочатку деякі лікарі висміяли такий винахід, вони довели свою неправоту смертю від чуми.

Зараз

Довгий час маска була невід’ємним атрибутом у країнах Азії, де дуже висока щільність населення. Але з початком пандемії коронавірусу в усьому світі люди не виходять з дому, не одягнувши маску.

Звичайна медична маска тепер одноразова, виробляється з синтетичних нетканинних матеріалів. Але окрім неї існують тисячі масок різних форм, дизайнів та кольорів: зі смайликами, квіточками, стразами, шипами та ін.

Підписуйтесь на наш Instagram та Telegram канал.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #Дружківка #новини #маски #медичні маски #пандесія #медицина #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...