• Головна
  • 27 років тому Верховна Рада затвердила державний прапор України. (Історія та міфи)
15:27, 28 січня 2019 р.

27 років тому Верховна Рада затвердила державний прапор України. (Історія та міфи)

27 років тому Верховна Рада затвердила державний прапор України. (Історія та міфи)

28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову про затвердження державним прапором України національного прапора.  В ній був зазначений зовнішній вигляд прапора в його сучасному вигляді - синьо-жовтий прямокутний стяг.

Як з’явився?

Жовтий або ж золотий та синій кольори з’явилися в символіці на українських землях ще в ХIV столітті в часи Руського королівства. Зокрема, в битві проти Тевтонського ордену під Грюнвальдом згадується, що серед хоругов руських воїнів були стяги з жовто-блакитною символікою.

За часів Війська Запорізького синьо-жовтих барв використовувалось порівняно мало - переважали стяги малинового кольору. З приходом гетьмана Івана Мазепи серед знамен козаків починають з’являтися сині та жовті (золоті) барви. На блакитному полотнищі козаки з охоронною метою зображують постаті Діви Марії, Архістратига Михаїла та інших святих. Так стяг жовто-блакитних кольорів можна помітити і на картині Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому сутланові”

Сучасний синьо-жовтий прапор вперше був зафіксований 25 червня 1848 року в Львові, його вивісили над Львівською ратушею, як національний прапор. З того часу майже в усіх державотворчих процесах в Україні використовували такі кольори. В роки Радянської окупації використання такого прапора було поза законом та каралось ув’язненням на два роки.

Після розвалу Радянського Союзу синьо-жовтий прапор знову почав використовуватись як державний стяг незалежної України. 18 вересня 1991 року зусиллями Леоніда Кравчука було прийнято постанову про прапор України - це закріпило за синьо-жовтим стягом статус офіційного прапора країни. З цього часу такий прапор використовують під час присяги військових, зустрічі іноземних гостей. Також з цього дня синьо-жовтий стяг як прапор України вивішують в ООН.

Прапор України

Прапор України

Постанова затверджена 28 січня 1992 року Верховною радою чітко визначила зовнішній вигляд прапора. В ній було зазначено, що державним прапором є прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтальних смуг: верхньої синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

“Синьо-жовтий” чи “Жовто-синій”

Спочатку порядок кольорів українського прапору не був установлений, тому вживали як жовто-сині так і синьо-жовті поєднання. Полеміка стосовно того, яким же має бути порядок кольорів, виникала навіть на шпальтах львівських та київських газет. Противники сучасного використання кольорів мотивують це певними тезами:

- Геральдика і порядок кольорів

Цей міф використовується тому, що сучасний прапор начебто сформований всупереч законів геральдики та не відповідає розташуванню кольорів на державному гербі. Насправді ж хоч геральдика і вивчає та регулює норми складання гербів, та багато прапорів створювались за різними принципами, часто без зв’язку з іншими державними символами.

- Український прапор і фен-шуй

Його прихильники стверджують, що китайська художниця Мао Мао, під час зустрічі з президентом Кравчуком, начебто вмовляла його змінити порядок смуг в українському прапорі. Це пов’язують з тим, що відповідно до китайських вірувань дане поєднання кольорів утворює колір, що віщує лихо і занепад молодій державі. Що б не стверджували прихильники цього міфу, та китайські вірування і конфуціанство не мають жодного відношення до українських традицій, оскільки це різні культурні регіони.

- Перевернутий прапор - до повстання

Існують країни, де перевернутий прапор використовують як знак повстання або сигнал лиха. Так, наприклад на законодавчому рівні в Філіппінах затверджено, що прапор перевертають у випадку війни. Також в США державний прапор дозволено виставляти в перевернутому вигляді тільки для подачі сигналу лиха. В Україні ж подібних норм не передбачено, тому дана теза залишається просто міфом.

 автор Назар Салабан

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #прапор #історія #міфи
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...