• Головна
  • Чому в Україні не святкують 23 лютого
09:30, 23 лютого 2020 р.

Чому в Україні не святкують 23 лютого

Чому в Україні не святкують 23 лютого

З 2014 року радянське свято 23 лютого в Україні не відзначається.

23 лютого довгі роки на території України відзначався День захисника Вітчизни. Традиційно в цей день приймали вітання всі чоловіки, незалежно від їх причетності до збройних сил. Однак з 2014 року Україна відмовилася від святкування 23 лютого. В українських воїнів з’явилося своє свято - День захисника України, який відзначається 14 жовтня.

У СРСР 23 лютого відзначали як День Червоної армії. Пізніше свято перейменували на День захисника Вітчизни.

За радянських часів вважалося, що 23 лютого 1918 року Червона армія здобула перемогу над Німеччиною під Нарвою і Псковом. В історичних джерелах про цю перемогу немає інформації. Лідер більшовиків Володимир Ленін писав у газеті "Правда" про відмову полків захищати Нарвську лінію та про "втечу, хаос, безрукість, безпорадність", повідомляє DW.

У 1935 році нарком оборони Климент Ворошилов обурювався, що дату для свята Червоної армії обрали безпідставно. За наказом глави радянської держави Йосипа Сталіна у 1938 році в "Короткому курсі історії ВКП (б)" написали, що: "Під Нарвою і Псковом німецьким окупантам було дано рішучу відсіч. День відсічі військам німецького імперіалізму - 23 лютого - став днем ​​народження молодої Червоної армії". Згодом у підручнику замість "рішучої відсічі" написали про "були вщент розбиті німецькі війська".

Після смерті Сталіна про міфічну перемогу 23 лютого не згадували, але свято залишилось.

Міф про 23 лютого

Ще до Революції Гідності (а місцями і досі) українці святкували День захисника вітчизни, а заодно і чоловіка, 23 лютого. Часто навіть не задумуючись, чому у цей день треба вітати чоловіків, пише 24 канал.

"Свято" дісталося нам у спадок від СРСР. Кожен радянський громадянин знав, що у цей день 1918 року почала формуватися Червона Армія. Урочистості і святковості цій даті додавала історія про те, як новостворені загони радянської армії розбили німецькі війська під Псковом та Нарвою.

А тепер увага! Ці "історичні" події не більше, аніж вигадана брехня. До 1923 року свята не існувало. Але в 23-му році відзначили 5-у річницю створення більшовицької армії. І тоді ця дата почала відзначатися як День заснування більшовицьких збройних сил.

Хоча насправді святкування мало бути 28 січня – приурочене до дня видання Радою народних комісарів декрету про створення Робітничо-селянської Червоної армії. Однак через затримання подання та інші технічні нюанси свято з’явилося 23 лютого. Без історичного підґрунтя.

А от ідеологічне пояснення, з героїчними боями під Псковом та Нарвою, придумав сам Йосип Сталін. І сталося це за 20 років: у 1938 році.

Як в антиутопії "1984" Джорджа Орвелла, Сталін просто переписав історію. Ганьбу перетворив у свято і причину для гордості. У доінтернетівський час таке провернути було не так вже й важко. Людська пам'ять за 20 років слабшає, очевидців частково не стало, документи не проблема знищити, а заляканих радянських людей можна було переконати у чому хочеш.

23 лютого

23 лютого

Але все не знищиш. Численні архівні свідчення доводять, що перемога Червоної армії 23 лютого – це просто зручна вигадка. До речі, до Сталіна були ще спроби обґрунтувати святкування 23 лютого. Однак у підсумку в історію увійшла саме його героїчна версія.

Насправді

23 лютого – дата капітуляції радянської Росії. Вранці у цей день сто років тому Німеччина висунула мирні вимоги. Чого хотіли?

  1. Щоб Петроград визнав незалежність:

    - Литви
    - Латвії
    - Естонії
    - Фінляндії
    - України.

  2. Підписав мирну угоду з Україною.

  3. Роззброїв флот, демобілізував армію.

І більшовики у своїх більшості погодилися прийняти ультиматум ворога. У підсумку вони підписали Брестський мир і Росія втратила велику частину територій. До речі, саме 100 років тому більшовицька машина могла раз і назавжди зникнути з лиця землі. А Україна мала шанс ще тоді отримати незалежність.

Радянської армії ще не існувало, а російська царська армія була розбита, деморалізована і ні на що нездатна. Заради справедливості мусимо зауважити, невелика кількість більшовиків організовувалася у загони. Однак їх було мало, вони були погано споряджені і весь ентузіазм тримався лише на ідеології. Стабілізувати ситуацію і протидіяти німцям вони б не змогли.

Хоча 25 лютого була зроблена реальна спроба почати масовий запис до Червоної армії, було вже пізно.

Чому в Україні не святкують 23 лютого, фото-2

Та все ж, головна причина відміни святкування 23 лютого - це війна Росії з Україною.

Російська агресія і анексія Криму запустили в Україні активний процес відмови від радянських символів і почалася декомунізація. Указ президента Кучми втратив чинність, а згідно з новим указом президента Порошенка, День захисника України відзначається щорічно 14 жовтня.

Головною метою заснування нової дати для свята було вшанування захисників незалежної України. До того ж, 14 жовтня - свято не лише чоловіків, але і жінок, які є захисницями нашої держави.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов‘янськ #Дружківка #Костянтинівка #новини #23 лютого #свято чи не свято #чому в Україні не святкують 23 лютого
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...