17:11, 21 березня
Чи є російський слід у польських протестах
З листопада 2023 року польські фермери та перевізники блокують кордон з Україною. Це спричиняє труднощі для логістики та фінансові втрати, збурює українців. Чи є в цих блокуваннях російський слід? Пропонуємо в цьому розібратися.
6 листопада 2023 року польські перевізники почали блокувати пункти пропуску на кордоні з Україною. Причина - щоб повернути дозволи для України на вантажоперевезення в межах ЄС. Оскільки з початку повномасштабного вторгнення для України зробили низку пільг на вантажні перевезення в межах ЄС.
Зокрема це стосується українського зерна та збіжжя. Пізніше до перевізників долучилися фермери.
Поступово ситуація на кордоні стала загострюватися. Утворились кілометрові черги вантажівок не тільки з товарами, а й волонтерською допомогою та тим, що необхідно захисникам на фронті. Польські протестувальники почали висипати та псувати українське зерно.
Хронологія блокування польськими фермерами українських кордонів
Далі протестувальники почали перекривати й залізницю, висипати там зерно з вагонів.
Один з учасників блокади почепив на трактор прапор срср і плакат з написом "путіне, розберися і з Україною, і з Брюсселем, і з нашим урядом" (пізніше поліція порушила справу за цим фактом).
Польський трактор з прапором срср і плакатом з написом "путіне, розберися і з Україною, і з Брюсселем, і з нашим урядом"
Пізніше польська поліція затримала журналіста Української Правди Михайла Ткача, який знімав матеріали про транзит продукції між Польщею та росією і білоруссю.
Все це не йде на користь українсько-польським стосункам і може “зіграти на руку” росії. Тож чи є насправді російським слід за польськими фермерами, і як саме події на українсько-польському кордоні допомагають роспропаганді?
Яка актуальна ситуація?
Ситуація на кордоні все ще залишається напруженою. У березні польські фермери, які блокують кордон з Україною, почали затримувати пасажирські автобуси. Пасажирів затримують без будь-яких пояснень, повідомляє міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
“Неприємні новини з заблокованого польського кордону. Протестувальники і поліція зупиняють автобуси, що прямують в та з Польщі. Пасажирів зупиняють без пояснень”
Український консул прибув на пункт пропуску Дорогуськ-Ягодин, де протестувальники затримали пасажирські автобуси.
За словами консула Сергія Царука, він не побачив проблем з блокуванням пасажирських перевезень, але зустрівся з польськими перевізниками і акцентував на неприпустимості затримки проїзду пасажирських автобусів.
7 березня польські правоохоронці затримали журналістів Район.in.ua, які готували репортаж про вантажний рух на польсько-російському кордоні. Комітет захисту журналістів (CPJ) розкритикував Польщу за затримання 4-х українських журналістів.
У ЄС погодили безмитний агроекспорт для України до 5 червня 2025 року, але з гарантіями для фермерів Євросоюзу у разі перебоїв на ринку. Це означає призупинення імпортних мит і квот на експорт української сільгосппродукції.
Угода передбачає екстрене гальмування “особливо чутливої” агропродукції - м'яса птиці, яєць і цукру. Євродепутати домоглися, щоб до переліку також додали овес, кукурудзу, крупи та мед.
20 березня ДПСУ попередила, що у пункті пропуску Медика – Шегині розпочалося блокування руху автобусів.
Загалом попри визнання Польського Уряду, що українська продукція там не осідає, протести на кордоні продовжились. Зупиняють не тільки вантажівки, а й пасажирські автобуси, подекуди - авто з гуманітарною та військовою допомогою.
Волонтер назар Смик - про затримані авто з військовою допомогою Україні
Польща купує російську та білоруську агропродукцію?
Згідно з розслідуванням Української Правди, Польща купує агропродукцію в російських та білоруських компаній. Зокрема насіння, олію, корми для тварин.
Імпорт агропродукції з росії до Польщі перевищив рівень 2021 року і сягнув 117 млн доларів. Імпорт зернових та олійних зріс у понад два рази.
Цікаво, що з вересня 2023 року Польща заборонила ввезення з України ріпакового шроту під тиском протестувальників. Цей товар використовується у кормах для свійських тварин. Натомість з білорусі імпорт зернових, олійних та шротів зростав у 2022 та 2023 роках. Серед них - той самий ріпаковий шрот.
То і який звʼязок має торгівля з агресором до російської пропаганди?
Ембарго на українську агропродукцію і закупівля її у країн-агресорок - це, по-перше, бізнес і гроші. А по-друге - це легітимізація рф та білорусі на міжнародній арені, а також їх злочинів в Україні.
Для російської пропаганди - це вигідний козир для маніпуляцій на тему того, що світ вже не підтримує Україну, партнери від неї потроху відвертаються, а натомість визнають, що всі дії росії - цілком законні.
Своєю чергою подібні наративи та “вкиди” ще більше розхитують моральний стан українців, сіять зневіру та можуть ще більше роздмухати міжнаціональну ворожість, яка вже спостерігається на фоні блокади кордонів.
У польських блокувань є російський слід?
21 лютого стало відомо, що одним із польських протестувальників на кордоні, який їхав із плакатом “путіне, наведи лад і з Україною, і з Брюсселем, і з нашим урядом”, виявився агент російських спецслужб Пйотр Панасюк, внесений у базу “Миротворець”.
На своїх сторінках у соцмережах Piotr Panasiuk підтримує російських окупантів, пропагує російську агресію, називає себе «кваліфікованим істориком, геополітиком, геостратегом».
Глава МВС Польщі Марчін Кервінський повідомив, що стосовно цього “фермера” вжито заходів. Речник МЗС Павел Вронський закликав організаторів страйків подивитися, хто додає "проросійський наратив" у протести, і дистанціюватися від таких людей.
Судячи з останніх дописів у соцмережі Х, так званий “фермер” продовжує безперешкодно працювати на користь агресора та ворожої пропаганди:
Piotr Panasiuk у соцмережі Х
Тож не можна виключати, що серед польських фермерів-протестувальників є й інші проросійськи налаштовані люди або представники російської агентури.
Чим росії вигідні польські протести?
Перш за все, росії вигідно, аби між Україною та її партнерами зіпсувалися стосунки. Адже ми памʼятаємо, що у перші дні повномасштабного вторгнення саме Польща була однією з тих країн, яка першою прийшла на допомогу та дала прихисток тисячам українців.
Росії вигідно, аби західні країни перестали надавати Україні військову та фінансову підтримку. Це, за її логікою, може бути наступним кроком після псування стосунків.
Міжнаціональна ворожнеча - також одна з кінцевих цілей росії. Адже в цивілізованих країнах рівень підтримки України владою також залежить від рівня підтримки звичайних людей.
Саме тому в інтересах росії зробити так, щоб блокування кордонів не припинялося. Адже це тримає на максимумі рівень емоційної напруги серед українців. А значить український тил переключає увагу зі спротиву російській агресії, а крім того - сперечається між собою про те, як тепер ставитись до Польщі, і чи звинувачувати всіх поляків. Тут і включається російська пропаганда, але працює вона не через телевізори, а через ті самі месенджери і соцмережі, якими користуються як в Польщі, так і в Україні.
То і що з цим робити?
Найкраще в цій ситуації - це відсторонити емоції та сприймати інформацію на холодну голову.
Тут точно не грають на користь пости в соцмережах невідомого походження, які не мають автора і джерела. Тож краще довіряти офіційним повідомленням та коментарям від Міністерства закордонних справ, представників влади обох країн, інформації від ДПСУ, консульств та посольств.
Адже головне завдання російської пропаганди - підірвати європейську підтримку України, міжнародну оборонну коаліцію та безпосередньо обороноздатність України. А найлегше це зробити для ворога - через конфлікти, ворожнечу, розкол серед населення та зневіру.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:54
9 вересня
21:57
6 вересня
ТОП новини
live comments feed...