Озеро - це один зі складових компонентів гідросфери, що утворився природним шляхом, заповнений у межах озерної чаші водою, і який немає безпосереднього з'єднання з морем чи океаном. На нашій планеті нараховується понад 304 млн, включаючи дрібні із площею поверхні від 0,1 га. Справляє велике враження їх різноманітність за розміром та природним довкіллям. Озера вивчає наука лімнологія.

Яке озеро найбільше?

Як повідомляє COOLINFO найбільшим за площею озером на Землі вважається Каспій. Територіально воно дорівнює площі 52 млн футбольних полів, розташовується на стику Європи з Азією. Воно належить п’яти країнам: Росії, Азербайджану, Туркменії, Ірану, Казахстану. Серед вчених продовжуються суперечки з приводу чим є ця водойма - озеро Каспій або Каспійське море. Вчені країн-власників знайшли компромісне рішення – дно вважається морським, а товща води – озерною.

ТОП 10 найбільших озер у світі

10. Велике Невільниче озеро інша назва – Рабське, розміщене на території Канади. Утворилося внаслідок танення льодовика. Його площа займає 27200 км2, максимальна глибина – 614 м. Упродовж восьми місяців озеро вкрите товстим шаром льоду, завдяки чому здійснюються вантажні перевезення.

9. Озеро Ньяса знаходиться в Африці на кордоні трьох країн: Малаві, Мозамбік, Танзанії. Воно розкинулося на 29604 км2, найбільша глибина – 706 м. Мешканці активно займаються рибальством. Озеро Ньяса має найрізноманітнішу екосистему серед прісноводних водойм світу; за різними оцінками, у ньому живе від 500 до 1000 видів риб.

8. Велике Медвеже озеро міститься на території Канади, берегову лінію якого складають численні півострови. Поверхнева площа становить 31 153 км², максимальна глибина - 446 м. У кінці листопада озеро покривається льодом на 8 місяців. В озерних водах добре розвинено судноплавство та рибальство, раніше воно славиться здобиччю урану.

7. Байкал - озеро тектонічного походження знаходиться у південній частині Східного Сибіру. Воно найглибше на планеті – 1642 м, має площу поверхні - 31 722 км² і є найбільшим природним резервуаром прісної води. Байкальська вода прозора, містить мало органічних домішок, багата на вміст кисню. В озері встановлено наявність 2630 видів, підвидів та різновидів тварин та водних рослин.

6. Озеро Танганьїка розміщується на території Східної Африці, за об’ємом та глибиною воно поступається лише Байкалу. Площа складає 34 тис. км², максимальна глибина - 1470 м. Назва озера в перекладі з місцевого означає «резервуар повний риби».

5. Мічиган – прісноводне озеро у США з найбільшою глибиною - 281 м та площею поверхні — 57,8 тис. км². З мови індіанців його назва перекладається як «велика вода». Озеро Мічиган – улюблене місце відпочинку американців. Піщані береги та прозора вода приваблюють відвідувачів. Взимку тут розвинут екстремальний туризм.

4. Озеро Гурон знаходиться на території Канади та США. Поверхнева площа складає 59 596 км², максимальна глибина - 229 м. На озері розмістилася велика кількість островів, найбільший з них – Манітулін. Назва озера йдеться від індіанського племені гуронів.

3. Озеро Вікторія розмістилося в тектонічному прогині Африканської платформи.

Його площа займає 68 тис. км², найбільша глибина досягає 80 м. Північне узбережжя перетинає екватор. Свою назву отримало на честь королеви Британії. Добре розвинуто судноплавство та рибальство.

2. Озеро Верхнє належить до п’ятірки Великих озер Північної Америки, розміщується між США та Канадою, має площу 82,413 км² та максимальну глибину - 406 м. Північний берег озера богат родовищами цінних металів: міді, заліза, срібла, золота, нікелю.

1. Озеро Каспій - найбільше на планеті. Воно займає площу – 371 тис. км², найглибша западина – 1025 м. Назву отримало на честь племені каспіїв, що жили в першому тис. до н. е. на південно-західному узбережжі.

Цікаві факти про Каспій

Початок формування Каспію стався 1,75-2 млн років, з того часу озеро неодноразово змінювало свої обриси та глибину, доки не набуло сучасного вигляду. До складу озера входить понад 50 великих та малих островів, Загальна площа яких досягає 350 км2.

Основні напрямки господарської діяльності на Каспійському озері:

  • Судноплавство;
  • Видобуток нафти та газоконденсату;
  • Рибальство та промисел морепродуктів;
  • Видобуток корисних копалин;
  • Туристична інфраструктура;
  • Санаторне лікування.

Влітку середня температура досягає 22 °С. Через невелику глибину вода в озері швидко прогрівається. Купальний сезон продовжується з квітня по жовтень.